Parlamenti letonez miraton ndalimin e simboleve ushtarake ruse 'V' dhe 'Z' - Business Magazine Albania

Parlamenti letonez miraton ndalimin e simboleve ushtarake ruse ‘V’ dhe ‘Z’

simboleve ushtarake

Parlamenti i Letonisë ka miratuar ndalimin e shfaqjes së simbolit “Z” të ushtrisë ruse pas pushtimit të Ukrainës. Deputetët votuan të enjten për të ndaluar njerëzit të shfaqin simbole të agresionit ushtarak dhe krimeve të luftës në ngjarje publike. Kushdo që shpallet fajtor sipas ligjit të ri do të gjobitet deri në 350 euro, ndërsa kompanitë mund të gjobiten deri në 2900 euro.

Parlamenti i Letonisë (Saeima) tha në një deklaratë se ndryshimi i ligjit për ngjarjet publike ishte “urgjent”.

“Ndërsa dënojmë aktivitetet luftarake të Rusisë në Ukrainë, ne duhet të mbajmë një qëndrim të vendosur që simbolizon lavdërimin e agresionit ushtarak të Rusisë”, tha Artuss Kaimiņš, kryetar i Komitetit Letonez për të Drejtat e Njeriut dhe Çështjet Publike.

“Shkronjat “Z”, “V” apo simbole të tjera të përdorura për qëllime të tilla nuk kanë vend në ngjarjet publike,” shtoi ai. Letonia kishte ndaluar tashmë simbolet që promovojnë ose lavdërojnë regjimet naziste ose komuniste, përveç rasteve kur ato përdoren për “qëllime edukative, shkencore ose artistike”.

Lexoni: “Stop Z”, fushata e marketingut ukrainase për të hequr shkronjën Z ​​nga logot e botës

Qytetarëve tani u ndalohet gjithashtu të mbajnë ndonjë ngjarje brenda 200 metrave nga çdo monument që përkujton ushtrinë sovjetike ose pushtimin e Letonisë pas Luftës së Dytë Botërore.

Në muajin e fundit, simboli ‘Z’ është bërë një pamje e zakonshme në automjetet ushtarake ruse dhe llogaritë e mediave sociale pro-Kremlinit. Ministria ruse e mbrojtjes ka përdorur edhe shkronjën ‘V’ në lidhje me luftën në Ukrainë. Asnjëra nga shkronjat nuk ekziston në alfabetin rus.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka bërë thirrje për një ndalim universal të përdorimit politik të shkronjës “Z” pas pushtimit.

Ligjvënësit në një vend tjetër baltik, Lituani po debatojnë gjithashtu për ndalimin e shiritit gjeorgjian të zi dhe portokalli dhe simbolit “Z”.

Autoritetet federale në Gjermani kanë mirëpritur gjithashtu njoftimet e disa shteteve për të hetuar nëse rastet individuale të përdorimit të “Z” përbëjnë akte kriminale.

/EN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0