Parashikimet për rritjen e shitjeve të pajisjeve teknologjike në 3 mujorin e katërt te 2020 - Business Magazine Albania

Parashikimet për rritjen e shitjeve të pajisjeve teknologjike në 3 mujorin e katërt te 2020

Shitjet e pajisjeve teknologjike nga konsumatorët në SH.B.A. do të rriten me 18% në 3 mujorin e katërt te 2020 krahasuar me 4% në 3 mujorin e katërt të 2019. Sipas të dhënave kërkimore të analizuara dhe publikuara nga ComprarAcciones.com, shitjet e pajisjeve teknologjike nga konsumatorët do të rriten me 18% nga viti në vit (YoY) në 3 mujorin e katërt  të 2020, si rezultat i trendit të vazhdimit të punës dhe mësimit nga shtëpia. Krahasimisht, shkalla e rritjes në 3 mujorin e katërt të 2019 ishte vetëm në 4%. Një pjesë e madhe e shitjeve në 3 mujorin e dytë të 2020 u kryen në internet,  me eCommerce që përfaqëson  69% të blerjeve. Krahasimisht, në 3 mujorin e dytë të 2019, shitjet në internet të pajisjeve elektronike përbënin 48% të të ardhurave totale të prodhuesve të pajisjeve  për konsumatorët.

Të ardhurat e përgjithshme nga pajisjet elektronike të SHBA pësuan rënie me 2.2% për shkak të rritjes me 16.6% sektorit të pajisjeve elektronike për konsumatorët. Gjatë sezonit “kthimi në shkollë” (klasa virtuale), shitjet e pajisjeve tradicionale si lapsa dhe fletore ranë me 32% në krahasim me vitin e kaluar. Në periudhën shtatë-javore e cila përfundoi më 8 gusht, 2020, kishte një rënie të të ardhurave prej 50%.

Për fat të mirë, e njëjta periudhë pa një rritje të jashtëzakonshme të të pajisjeve elektronike për konsumatorët lidhur me shkollimin në distancë. Shitjet e kompjuterëve notebook u rritën me 51% ndërsa monitorët u rritën me 79%. Shitjet e pajisjeve të komunikimit si webcamera / kamerat USB panë një rritje prej 116%.

Globalisht, të ardhurat nga pajisjet elektronike për konsumatorët do të rriten me 16,6% në vit duke arritur në 375,6 miliardë dollarë sipas Statista. Sidoqoftë, bazuar në një studim nga Shoqata e Teknologjisë së Konsumatorëve (CTA), të ardhurat e përgjithshme në sektorin e teknologjisë në SHBA do të ulen me 2.2% në vitin 2020, duke arritur shifrën  406.8 miliardë dollarë. Kjo do të jetë rënia e parë e sektorit të teknologjisë që nga viti 2009.

Pavarësisht nga rënia e përgjithshme e sektorit amerikan të teknologjisë në vitin 2020, disa segmente do të paraqiten mirë. Për shembull, sektorët e softwer dhe shërbimet e transmetimit do të rriten me 14% duke arritur shifrën prej 86 miliardë dollarë. Gjithashtu, dërgesat e pajisjeve të monitorimit të shëndetit parashikohet të rriten me 75% duke arritur shifrën prej 10 milion. Dërgesat e telefonave inteligjentë 5G do të rriten me 800% duke arritur shifrën prej  14 milion, me të ardhurat që rriten me 665% duke arritur shifrën prej  11 miliard dollarë.

COMPRARACCIONES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0