Panelet diellore dhe materialet e ricikluara janë disa nga trendet e 2017-ës për një ndërtim ekologjik


Nga këndvështrimi financiar, një ndërtesë ekologjike është më superiore ndaj asaj tradicionale në të gjitha aspektet. Sipas raportit të Dodge Data & Analytics, një ndërtesë e gjelbër është 14% më pak e shtrenjtë për të operuar se sa një tradicionale dhe vlera e aseteve të saj është 7% më e lartë.

Ky artikull do të ofrojë një pasqyrë të tendencave të 2017 për ndërtimin e strukturave ekologjike.

1. Panelet diellore në të gjitha format dhe madhësitë

Në vitin 2016, India vendosi 3 miliardë $ fonde shtetërore për t’u siguruar që kapaciteti i tyre i prodhimit të energjisë nga dielli deri në 2022 arrin 100 Gigawatt.

Më 25 maj 2017, Britania e Madhe bëri lajm kur gjeneroi gati një të katërtën e nevojave të saj të energjisë nga panelet diellore.

2. Ruajtja e energjisë në shtëpi

Sipas Bloomberg bateritë e afta për ruajtjen e energjisë për përdorim do të jenë aq të përhapura për 12 vjet, sa tani janë panelet diellore në çati.

Për shembull, Mercedes-Benz ka prodhuar paisjen për ruajtjen e energjisë në Gjermani që nga viti 2015, por ka në plan të zgjerohet ndërkombëtarisht dhe kohët e fundit e ka vënë produktin në dispozicion të banorëve të Kalifornisë në SHBA.

3. Sistemet e menaxhimit të energjisë

Për të përfituar sa më shumë nga panelet diellore dhe bateritë, sistemet e menaxhimit të energjisë (EMS) shpesh instalohen në shtëpitë dhe bizneset ekologjike. EMS-të monitorojnë sa energji përdor një ndërtesë dhe mund të automatizojë ndriçimin, fuqinë dhe sistemet HVAC për të siguruar kursim optimal të energjisë.

4. Dizajn pasiv i ndërtimit

Dizajni pasiv i ndertimit ndihmon në minimizimin e konsumit të energjisë duke zvogëluar nevojën për ndriçimin elektrik dhe kontrollin e temperaturës.

5. Materiale të qëndrueshme ndërtimi  

Druri i ricikluar dhe materialet e ricikluara janë kryesore në listën e furnizimeve të materialeve të ndërtimit. Por ka edhe shumë risi që ndodhin në botën e betonit ekologjik. Pse është kaq i rëndësishëm betoni ekologjik? Sepse është materiali ndërtimor më i përdorur në botë dhe është përgjegjës për prodhimin e sasive të mëdha të CO2.

burimi: acp.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale