OBSH: Sëmundjet e zemrës, kanceri dhe diabeti shkaktarët kryesorë të vdekjeve në vitin 2019 - Business Magazine Albania

OBSH: Sëmundjet e zemrës, kanceri dhe diabeti shkaktarët kryesorë të vdekjeve në vitin 2019

Sëmundjet jo-ngjitëse të tilla si kanceri dhe diabeti tani janë shkaqet kryesore të vdekjeve në botë. Një ndryshim i rëndësishëm nga disa vite më parë. Këto dy sëmundje janë në vend të shtatë nga 10 shkaqet kryesore të vdekjeve në botë. Sipas një studimi të botuar sot nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH),nga Alzheimer dhe format e tjera të demencias e deri tek sëmundjet tjera tani janë ndër 10 shkaqet kryesore të vdekjes, ndërsa vdekjet nga diabeti u rritën 70% globalisht midis viteve 2000 dhe 2019.

“Shifrat e reja tregojnë nevojën për vëmendje në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kronike të frymëmarrjes. Këto vlerësime të reja janë një tjetër kujtesë që ne kemi nevojë për të përshpejtuar parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve jo-ngjitëse, “tha ai.

Shtatë sëmundjet e theksuara në raport përbënin 44% të të gjitha vdekjeve në mbarë botën, në vitin 2019. Pas sëmundjes së zemrës, e cila vrau gati 9 milion njerëz në 2019, goditjet në tru dhe sëmundja pulmonare obstruktive kronike ishin shkaqet e dyta dhe të treta kryesore të vdekjeve. Trakea, kanceri i mushkërive dhe sëmundjet e veshkave, gjithashtu ishin në rritje. Demencia renditet si shkaku i shtatë kryesor i vdekjeve dhe më të prekura janë gratë, rreth 65% e të gjitha vdekjeve ishin gra. Diabeti, i nënti në listë, ka shkaktuar vdekje më të mëdha tek meshkujt. Rreth 80% e vdekjeve nga diabeti janë meshkuj që nga viti 2000. Sipas raportit, vdekjet nga sëmundjet ngjitëse kishin rënë në 20 vitet e fundit, por mbetën një sfidë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Infektimet nga HIV / Aids ranë që prek vitit 2000 ku ishte në vendin e 8 të vdekjeve në botë, ndërsa tuberkulozi ra nga vendi i shtatë në vitin 2000 është në vendin 13 në vitin 2019. OBSH theksoi vdekjet e shkaktuara nga lëndime të tilla si aksidente rrugore dhe përdorimi i drogës ku kishte një rritje prej 30% të vdekjeve të lidhura me drogën midis vitit 2000 dhe 2019.

LEXO: Organizata Botërore e Shëndetësisë: Ja sesi NUK transmetohet virusi

“Raporti i OBSH, tregon se disa sëmundje mund të ishin parandaluar dhe nuk do të kishin marrë mijëra jetë. Nëse qeveritë sot ë jenë më serioze në parandalimin e sëmundjeve në një shkallë masive, atëherë duhet të investojnë në shëndetin e qytetarëve dhe të promovojnë mjedise të shëndetshme duke trajtuar faktorët e zakonshëm të rreziqeve, si alkoolin, duhanin, mungesën e aktivitetit, dietat jo të shëndetshme dhe ndotja e ajrit, duke siguruar që mund të kenë qasje me diagnozat e lart përmendura,” shpjegon Katie Dain nga zyra e Aleancës së Sëmundjeve jo-ngjitëse, pjesë e OBSH.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0