Organizata Botërore e Shëndetësisë: Ja sesi NUK transmetohet virusi


Coronavirusi i ri NUK transmetohet përmes mallrave të prodhuara në Kinë apo në cilindo shtet që ka raportuar raste.

Edhe pse coronavirusi i ri mund të qëndrojë mbi sipërfaqe për disa orë, madje edhe për disa ditë (në varësi të materialit të sipërfaqes), nuk ka të ngjarë që virusi mbijeton pasi është lëvizur, nëse ka udhëtuar apo nëse ka qenë ekspozuar ndaj temperaturave dhe kushteve të ndryshme. Nëse mendoni se një sipërfaqe është infektuar, përdorni lëndë dezinfektuese për ta pastruar.

A prek coronavirus vetëm të moshuarit, apo edhe të rinjtë janë të rrezikuar?

Persona të së gjitha moshave mund të infektohen me coronavirus. Të moshuarit dhe njerëzit që kanë pasur sëmundje të mëparshme, si për shembull astma, diabeti, sëmundjet e zemrës janë më të rrezikuar. OBSH këshillon njerëz të gjithë moshave që të marrin hapat e duhura për tu mbrojtur nga virusi.

Sa efektivë janë skanerët termal në pikasjen e personave të infektuar me coronavirusin e ri?

Skanerët termal janë efikase për të pikasur personat që mund të shfaqin temperaturë për shkak të infeksionit nga coronavirusi i ri.

Megjithatë, ato nuk mund të dallojnë personat që janë të infektuar por që nuk shfaqin simptoma, si për shembull temperatura e lartë. Kjo ndodh pasi duhen nga 2 deri në 10 ditë përpara se personat e infektuar të fillojnë të shfaqin simptoma.

Dushi i nxehtë NUK e parandalon virusin

Të bësh një dush me ujë të nxehtë nuk do iu ndihmojë me COVID-19. Në fakt, dushi i nxehtë mund të jetë i dëmshëm pasi mund të digjeni. Mënyra më efikase për të mbrojtur veten kundër coronavirusit është larja e shpeshtë e duarve, kësisoj ju mund të eliminoni bakteret që keni nëpër duar dhe të shmangni infeksionet që përhapen përmes prekjes së syve, gojës dhe hundës.

Lexoni: Shkon në dhjetë numri i personave të infektuar me Koronavirus

Moti i ftohtë dhe dëbora NUK e vrasin coronavirusin e ri

Nuk ka arsye për të besuar se moti i ftohtë vret coronavirusin e ri apo sëmundje të tjera. Temperatura normale e trupit qëndron nga 36.5°C deri në 37°C, pavarësisht temperaturës së jashtme apo motit. Mënyra më efikase për të mbrojtur veten kundër coronavirusit është larja e shpeshtë e duarve, përmes produkteve sanitare që kanë alkool apo thjesht me ujë dhe sapun.

Spërkatja e trupit me alkool ose klor NUK ndihmon

Jo, spërkatja e trupit me alkool ose klor nuk e vret virusin në rast se jeni infektuar. Spërkatja me substanca të tilla mund të jetë e dëmshme për membranat mykotike (sytë, goja). Alkooli dhe klori mund të ndihmojnë për të dezinfektuar sipërfaqet, por ato duhet të përdoren sipas udhëzimeve të duhura.

Vaksinat e pneumonisë NUK mbrojnë kundër coronavirusit

Virusi është kaq i ri dhe i ndryshëm nga të tjerët sa ka nevojë të krijohet një vaksinë e posaçme për të.

Shpëlarja e hundëve me ujë të kripur NUK shmang infeksionin

Jo, nuk ka fakte se shpëlarja e rregullt e hundëve me ujë të kripur mund të mbrojë nga infeksioni prej coronavirusit të ri.

Ka disa sugjerime që shpëlarja e hundës me ujë të kripur mund të ndihmojë të shëroheni nga gripi i zakonshëm, por nuk ka prova se mund të parandalojë infeksionet e rrugëve respiratore.

Ngrënia e hudhrës NUK mbron nga COVID-19

Hudhra është një ushqim i shëndetshëm që mund të ketë disa veti antimikrobike. Megjithatë, nuk ka fakte se ngrënia e hudhrës mund t’ju mbrojë nga coronavirusi.

Antibiotikët NUK janë efektivë për të trajtuar coronavirusin

Antibiotikët veprojnë vetëm kundër baktereve ndërsa coronavirusi është virus, kështu që antibiotikët nuk duhet të përdoren si mjet parandalimi ose si kurë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale