Obama kërkon ndihmën e rrjeteve sociale - Business Magazine Albania

Obama kërkon ndihmën e rrjeteve sociale


 

Presidenti Barak Obama i ka kërkuar rrjeteve sociale si Facebook, Twitter apo Google ndihmë për të luftuar grupin terrorist ISIS. Gjatë një fjalimi televiziv ditën e dielë  Presidenti Amerikan shpalosi strategjinë e Shteteve të Bashkuara në luftën kundër terrorizmit dhe iu kërkoi ndihmë gjigandëve teknologjikë për të penguar përdorimin e rrjeteve sociale nga grupet ekstremiste. Ky fjalim u mbajt pas aktit terrorist javën e kaluar në San Bernardino ku ngelën të vrarë 14 amerikanë.

Bashkëpunimi midis Facebook, Twitter dhe Google me shtetet perëndimore dhe në veçanti me shërbimet informative nuk ka munguar. Këto 3 kompani kanë një politikë kundra gjuhës së urrejtjes të përdorur në faqet e tyre. Administrata e Obamës pritet që të takohet me kompanitë teknologjike ditët në vazhdim për të qartësuar politikat e rrjeteve sociale kundra promovimit të terrorizmit.  Qeveria Amerikane do të pengojë organizimin e sulmeve terroriste që planifikohen në mediat sociale. Facebook, Twitter dhe Google janë takuar të enjten me Kryeministrin Francez dhe zyrtarë të Komisionit Europian të cilët kanë pasur të njëjtat kërkesa.

Rrjetet sociale thonë se nuk bëjnë dallime midis ankesave të qeverive dhe të qytetarëve të thjeshtë. Megjithëse burime nga Reuters pohojnë se qeveritë kanë një kontakt joformal  me gjigandët teknologjikë.Të premten Facebook fshiu profilin e Tashfeen Malik, një nga dy të akuzuarit e sulmit terrorist në Kaliforni. Profili i Malik promovonte një propagandë pro-ISIS. Malik u eliminua nga policia pas një shkëmbimi zjarri.

Facebook , Twitter dhe Google janë kthyer tashmë në aktorë politikë të mirëfilltë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0