Nuk duhet të jeni inteligjent për të qenë krijues - Business Magazine Albania

Nuk duhet të jeni inteligjent për të qenë krijues


Siç rezulton, ka shumë pak të vërtetë në këtë.

Studimet kanë treguar një prag IQ shumë të ulët për të menduarit krijues. Ky prag duket të jetë mbi një nivel të quajtur “mangësi kufitare”. Shumë pak njerëz në një mjedis zyre do të bien nën këtë nivel (edhe pse në kohën e frustrimit ekstrem të korporatave, ju mund të mendoni ndryshe).

Pamja e përgjithshme e komunitetit të psikologjisë është se kreativiteti dhe inteligjenca janë funksione të dukshme të ndara mendore me mbivendosje të kufizuar. Ju me siguri mund të keni njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk kanë të menduarit adaptiv të nevojshme për të menduar kreativisht dhe njerëz shumë krijues, të cilët kurrë nuk do të shkëlqejnë në botën e akademisë.

Kreativiteti dhe inteligjenca janë funksione të dukshme të ndara mendore.

Duket se njerëzit inteligjentë kanë më shumë gjasa të kenë zakone dhe mënyrë jetese që çojnë në gjenerimin e më shumë ideve. Ata lexojnë shumë. Ata konsumojnë një shumëllojshmëri të gjerë të informacionit. Ata debatojnë me të tjerët. Dhe ata me shumë gjasa i bëjnë realitet idetë e tyre.

Por një pjesë e kësaj vjen për shkak të qëndrimit dhe kureshtjes – të cilat janë gjëra që ne të gjithë mund t’i zhvillojmë.

Gjëja më e zgjuar është që të përdorni trurin tuaj për atë që është i aftë. Për shkak se me siguri është shumë më i aftë sesa ju mendoni se është.

/Shkruar nga Dave Birss për openforideas.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0