Nord Stream II- në dritëhijet e veprimeve të Rusisë pas helmimit të Alexey Navalny

Nord Stream II

Shkruar nga Armela Toska

Projekti Nord Stream 2, është një nga nismat më të mëdha të Rusisë për të rritur varësinë gjeopolitike të Europës ndaj saj. Tashmë prej më shumë se nëntë vjetësh, gazi rus po rrjedh përmes tubacionit nënujor Nord Stream 1 në Detin Balltik. Me përfundimin e binjakut të saj, Nord Stream 2, aktualisht i ndaluar rreth 160 km larg brigjeve gjermane, pritet të dyfishohet eksporti i gazit të Rusisë përmes tubacioneve baltike.

Nord Stream 2 nuk është thjesht një investim kapital, por është një platformë marrëdhëniesh politike dhe ekonomike, e vënë në diskutim fuqishëm pas helmimit të 20 Gushtit të Alexey Navalny, kundërshtarit kyç të Vladimir Putin. Navalny, kritiku më i madh i presidentit rus, u helmua teksa po udhëtonte nga Siberia drejt Moskës. Evidencat treguan në mënyrë të padiskutueshme se ai ishte helmuar me ‘novichok’, lëndë helmuese e përdorur nga regjimi rus për eleminimin e disidentëve.

Pjesë e një liste të gjatë, ndërhyrjesh, veprimesh agresive të Rusisë, tentativa për vrasje, vrasje, pjesmarrje në konflikte e krijim situatash destabilizuese, helmimi i Navalny tregoi natyrën e paqëndrueshme të partneritetit që Rusia u ofron vendeve të tjera dhe sjelljen prej gangsteri të Kremlinit zyrtar. Menjëherë pas helmimit, parlamenti gjerman i kërkoi Kancelares Merkel që të ndërpriste marrëdhëniet me Rusinë dhe projektin Nord Stream 2 dhe është e qartë se ky helmim do i kushtojë shumë projektit ambicioz rus. Edhe vetë parlamenti europian ka kërkuar që projekti të ndalet, duke e konsideruar atë si projekt jo në përputhje me politikën energjitike të BE-së dhe interesat e saj strategjike.

Lexo: Putin shpall gjendjen e jashtëzakonshme pas derdhjes masive të naftës në Arktik

Ndalimi i Nord Stream 2 është masë parandaluese ndaj përhapjes së ekspansionit dhe dhunës së paparashikueshme ruse brenda territorit dhe në shtete europiane, shkeljes së ligjeve dhe normave ndërkombëtare nga Rusia, konfuzionit dhe situatave të paparashikueshme që siç u dëshmua edhe gjatë këtij viti pandemik, e patën zanafillën në Rusi.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale