Nobelin për ekonomi e marrin tre shkencëtarë amerikanë. Sollën risi në studimin e forcave të punës dhe marrëdhëniet kauzale - Business Magazine Albania

Nobelin për ekonomi e marrin tre shkencëtarë amerikanë. Sollën risi në studimin e forcave të punës dhe marrëdhëniet kauzale

Nobel

Tre ekonomistë me qendër në SHBA iu dha Çmimi Memorial i Nobelit në Shkencat Ekonomike për punën e tyre që nxorën përfundime nga vëzhgimi i shkaqeve dhe efekteve të veprimeve ekonomike të botës reale.

Në Stokholm, Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ndau çmimin e këtij viti midis David Card të Universitetit të Kalifornisë, Berkeley, i cili mori gjysmën e çmimit; dhe dy ekonomistë të tjerë, Joshua Angrist i Institutit të Teknologjisë në Masaçusets dhe Guido Imbens nga Universiteti Stanford.

Card u nderua për punën e tij pioniere në “ekonomiksin e punës”. Angrist dhe Imbens u nderuan për kontributet e tyre metodologjike në kuptimin e marrëdhënieve kauzale, tha komiteti i çmimit.

Lexo edhe: Çmimi Nobel për Fizikë shkon për shkencëtarët që studiuan ndryshimin klimaterik të planetit

Njoftimi i sotëm vjen mes ndryshimeve në fronte të shumta që po I ndodh mendimit ekonomik. Ekonomia globale po përpiqet të shpëtojë nga varianti i koronavirusit Delta, duke i lënë ekonomistët në mëdyshje mbi zhvillimet e pazakonta në tregjet e punës, zinxhirët e furnizimit dhe çmimet e produkteve.

Vitin e kaluar, dy ekonomistë të Universitetit Stanford, Paul Milgrom, një profesor i shkencave humane dhe shkencave, dhe Robert Wilson, një profesor i administrimm biznesit në Shkollën Pasuniversitare të Biznesit në Stanford, u nderuan për punë pioniere në teorinë e ankandeve.

Burimi: Washington Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0