Nobeli në Kimi u jepet shkencëtarëve që studiuan ndërtimin e molekulave - Business Magazine Albania

Nobeli në Kimi u jepet shkencëtarëve që studiuan ndërtimin e molekulave

Çmimi Nobel i këtij viti në kimi u është dhënë Carolyn Bertozzi, Morten Meldal dhe Barry Sharpless për punën e tyre në ndërtimin e  molekulave që mund të përdoren për të krijuar ilaçe.

Puna e tyre, e njohur si ‘click chemistry’ që studion reaksionet e molekulave dhe ajo në fushën e  kimisë bioortogonale, përdoret për të bërë ilaçe kundër kancerit, për të analizuar ADN-në  ndër të tjera.

Hans Ellegren, Sekretari i Përgjithshëm i Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave, shpalli fituesit të mërkurën në Institutin Karolinska në Stokholm, Suedi.

Lexo edhe: Nobeli në Fizikë i jepet tre shkenctarëve. Zbulime të rëndësishme në fushën e mekanikës kuantike

Bertozzi punon në Universitetin Stanford në Kaliforni, Meldal në Universitetin e Kopenhagit, Danimarkë dhe Sharpless në Kaliforni. Ky i fundit ka fituar më parë një çmim Nobel në vitin 2001. Ai është personi i pestë që e merr këtë çmim dy herë.

Vitin e kaluar çmimi iu dha shkencëtarëve Benjamin List dhe David WC MacMillan për gjetjen e një mënyre gjeniale dhe më të pastër mjedisore për të ndërtuar molekula që paneli Nobel tha se “tashmë po i sjellin shumë përfitim njerëzimit”.

Washington Post 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0