Njihuni me Sora, produktin më të ri të OpenAI. Cila është risia që e shoqëron?! - Business Magazine Albania

Njihuni me Sora, produktin më të ri të OpenAI. Cila është risia që e shoqëron?!

Njihuni me Sora, produktin më të ri të OpenAI. Cila është risia që e shoqëron?!

OpenAI lançoi një model të ri të gjenerimit të videove, dhe ai quhet Sora. Kompania e AI thotë se Sora “mund të krijojë skena realiste dhe imagjinative nga udhëzimet e tekstit”. Modeli tekst-në-video i lejon përdoruesit të krijojnë video fotorealiste deri në një minutë ,  të gjitha bazuar në kërkesat që ata kanë shkruar.

Sora është në gjendje të krijojë “skena komplekse me karaktere të shumta, lloje specifike të lëvizjes dhe detaje të sakta të temës dhe sfondit”, sipas postimit  të OpenAI. Kompania gjithashtu vë në dukje se modeli mund të kuptojë se si objektet “ekzistojnë në botën fizike”, si dhe “interpretojnë me saktësi rekuizitat dhe gjenerojnë karaktere bindëse që shprehin emocione të gjalla”.

Modeli gjithashtu mund të gjenerojë një video të bazuar në një imazh statik, si dhe të plotësojë kornizat që mungojnë në një video ekzistuese ose ta zgjerojë atë. Demonstrimet e krijuara nga Sora të përfshira në postimin në blog të OpenAI përfshijnë një skenë ajrore të Kalifornisë, një video që duket sikur të jetë xhiruar nga brendësia e një treni të Tokios dhe të tjera. Shumë prej tyre kanë disa shenja treguese të AI,  si një dysheme e dyshimtë në lëvizje në një video të një muzeu  dhe OpenAI thotë se modeli “mund të luftojë me simulimin e saktë të fizikës së një skene komplekse”, por rezultatet në përgjithësi janë mjaft mbresëlënëse.

Lexo edhe: Michael Tasellari shqiptari i cili punon në kompaninë e Elon Musk, tregon sekrete rreth tij

Disa vite më parë, ishin gjeneruesit e tekstit në imazh si Midjourney ata që ishin në krye të aftësisë së modeleve për t’i kthyer fjalët në imazhe. Por, kohët e fundit, videoja ka filluar të përmirësohet me një ritëm të jashtëzakonshëm: kompani si Runway dhe Pika kanë shfaqur modele mbresëlënëse tekst-në-video të tyre, dhe figurat Lumiere të Google janë një nga konkurrentët kryesorë të OpenAI në këtë hapësirë gjithashtu. Ngjashëm me Sora, Lumiere u jep përdoruesve mjete tekst-në-video dhe gjithashtu i lejon ata të krijojnë video nga një imazh statik.

Sora aktualisht është në dispozicion vetëm për “skuadrat e kuqe” të cilët po vlerësojnë modelin për dëmet dhe rreziqet e mundshme. OpenAI po ofron gjithashtu akses për disa artistë vizualë, stilistë dhe kineast për të marrë reagime. Ai vëren se modeli ekzistues mund të mos simulojë me saktësi fizikën e një skene komplekse dhe mund të mos interpretojë siç duhet disa raste të shkakut dhe pasojës.

Në fillim të këtij muaji, OpenAI njoftoi se po shton filigranë në mjetin e tij tekst-në-imazh DALL-E 3, por vëren se ato “mund të hiqen lehtësisht”. Ashtu si produktet e tjera të tij të AI, OpenAI do të duhet të përballet me pasojat e videove të rreme, fotorealiste të AI që ngatërrohen me gjënë e vërtetë.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0