Njihuni me qytetet më të shtrenjta në botë për 2022-in - Business Magazine Albania

Njihuni me qytetet më të shtrenjta në botë për 2022-in

Nju Jorku ka rezultuar qyteti më i shtrenjtë në botë në vitin 2022, duke ndarë titullin me Singaporin, pasi rritja e çmimeve të energjisë dyfishoi normën e inflacionit në qytetet kryesore globale, sipas sondazhit vjetor të Economist Intelligence Unit.

Udhëheqësi i vitit të kaluar Tel Avivi ra në vendin e tretë .  ndërsa Kryeqyteti britanik ra ndjeshëm poshtë listës këtë vit, në vendin e 27-të.

Janë katër qytete evropiane në 10-shen e parë — zvicra (vendi i gjashtë) e më pas , Parisi, Kopenhagen dhe qyteti tjetër zviceran Gjenevë që përmbyllnin pjesën tjetër.

Shkaku më i rëndësishëm i rritjes së çmimeve në Evropën Perëndimore ishte rritja e çmimeve të gazit, rezultat i luftës së vazhdueshme ruse në Ukrainë. Kostoja e një litri benzinë ​​është rritur me 22% krahasuar me këtë periudhë të vitit të kaluar.

Lexo edhe: Ngrohja globale ndryshon konceptin e ndërtimeve për arkitektët, me rritjen e nivelit të ujit do lindin ‘qytetet lundruese’

Çuditërisht, qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburg panë rritje të konsiderueshme në kostot e jetesës, ndërsa kryeqyteti i Ukrainës Kiev nuk u analizua këtë vit.

Një monedhë më e fortë ishte gjithashtu një faktor që rriti qytetet në renditje.Qytetet në vendet ku monedha e tyre ra, u shfaqën në mesin e atyre që zbritën në listën e qyteteve më të kushtueshme. Tokio dhe Osaka e Japonisë ishin ndër 10 rëniet më të mëdha, duke përfunduar respektivisht në vendin e 37-të dhe të 43-të, nga vendi i 13-të dhe i 10-të në 2021-shin.

Stokholmi dhe Luksemburgu ranë edhe më shumë, duke humbur të dy nga 38 vende në vendin e 99 dhe 104. Damasku në Siri dhe Tripoli në Libi ruajtën vendet e tyre si qytetet më të lira të anketuara.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0