Njihuni me kamerën fluturuese të Amazon

Amazon

Divizioni Smart Home i Amazon prezantoi një kamer fluturese, e cila fluturon vetëm nëse sensorët e saj identifikojnë një të huaj në shtëpi.

Është dizajnuar për tu aktivizuar kur familjarët nuk janë në shtëpi, punon në ambiente të brendshme dhe funksionon vetëm në një kat ose ndërtesë.

Kur Always Home Can aktivizohet, familjarët do të marrin një njoftim në smartfon duke u dhënë mundësinë të shohin pamje live.

Lexoni: LinkedIn rimodelohet, ofron opsione të reja për përdoruesit

Amazon tha se pajisja është ndërtuar duke pasur në fokus privatësinë. Pajisja kushton 250 dollarë dhe do të shitet për momentin vetëm në SHBA.

I njëjti divizion prezantoi edhe një kamer sigurie dizajnuar për tu përdorur në makinë dhe monitoron aktivitetin afër makinës kur është e parkuar. Shpenzimet konsumatorë në pajisje Smart Home do të ulen këtë vit me 15% për shkak të rënies ekonomike nga Covid-19. Por parashikimet flasin për rritje të kërkesës në 2021.

CBS News

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale