LinkedIn rimodelohet, ofron opsione të reja për përdoruesit

LinkedIn

Linkedin është platforma më e fundit, e cila përqafon formatin e story-ve, që fshihen pas 24 orësh. Rrjeti social profesional lançoi gjatë ridizajnimit të fundit Linkedin Stories.

Duke filluar nga dita e sotme kompania do të ofrojë Linkedin Stories në SHBA dhe Kanada, me planet për ta ofruar për të gjithë në javët në vijim, shkruan Tech Crunch.

Versioni i story-ve të Linkedin është i ngjashëm me atë që shfaqet në Instagram ose Snapchat. Shkrepni një foto, mund të shtoni tekst ose GIF dhe e ngarkoni në profilin tuaj. Të gjitha miqtë tuaj mund ta shohin për 24 orët në vijim.

Linkedin do të shfaqë të gjitha story-t e miqve tuaj në krye të aplikacionit në ekranin tuaj. Mund tu duket si një opsion i parëndësishëm, por Linkedin thotë se ka disa përfitime. Testimet e hershme të produktet tregojnë se njerëzit janë nxitur të postojnë më shpesh.

Story-t gjithashtu mund të nxisin punonjësit të ndihen më të lidhur me njëri-tjetrin sidomos në rastet kur të gjithë punojnë nga shtëpia dhe mund të ndihen të shkëputur nga kolegët.

Përveç story-ve, ridizajnimi i ri përmban edhe përditësime të tjera. Funksionet kërkimore të sajtit janë rimodeluar me opsione të reja filtrimi dhe mundësinë për të gjetur kurset online dhe përmbajtje të tjera të Linkedin.

Komunikimi është pajisur me reagimet “emoji” si dhe opsionin për të nisur një video thirrje direkt nga biseda. Video thirrjet do të lançohen në Tetor dhe do të  funksionojnë në Zoom, Microsoft Teams, Slack dhe BlueJeans.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale