Një zhytje në 8K: Kinematografi nënujor Pawel Achtel në epokën e re të filmave me rezolucion të lartë - Business Magazine Albania

Një zhytje në 8K: Kinematografi nënujor Pawel Achtel në epokën e re të filmave me rezolucion të lartë

Zhvillimi i teknologjive të reja që shtyjnë kufijtë e fotografisë dhe filmit po përparon vazhdimisht. Teknologjia më e fundit e rezolucionit të videos 8K ofron një nivel krejtësisht të ri detajesh dhe qartësie, me të cilën krijuesit e filmave dhe videografët mund të kapin foto dhe video mbi dhe nën nivelin e detit me saktësi të jashtëzakonshme, duke u dhënë shikuesve një përvojë gjithëpërfshirëse shikimi.

Pawel Achtel është një profesionist me famë botërore në kinematografinë nënujore me një karrierë që përfshin mbi 35 vjet dhe më shumë se 5000 zhytje duke filluar nga ekuatori në Antarktidë. Përvoja e gjerë e xhirimeve dhe zhytjes konfirmon punën e tij, e cila ka tërhequr vëmendjen e liderëve të industrisë si National Geographic, BBC dhe Discovery. Achel mori pjesë në xhirimet e sekuencave nënujore 8K për “Avatar: The Path of Water”, duke ofruar një perspektivë unike të jetës nënujore, duke shkëlqyer në projektimin dhe prodhimin e pajisjeve të avancuara kinematografike.

Samsung foli me Pawel Achtel në lidhje me aspektet kryesore të kinematografisë nënujore për të fituar një kuptim më të thellë se si linja Samsung Neo QLED 8K po riformon peizazhin për krijuesit e filmave dhe shikuesit në shtëpi.

Transformimi i xhirimeve nënujore falë teknologjisë 8K

Në kinematografinë nënujore, ku elementët vizualë janë më të rëndësishëm, Neo QLED 8K i Samsung është i domosdoshëm. Përveçse i ndihmon shikuesit të ndihen sikur janë vërtet të pranishëm në skenë, është jashtëzakonisht e rëndësishme që krijuesit e filmave të vlerësojnë cilësinë e pamjeve nënujore.

Për shkak të elementeve të ndryshëm si rrymat e oqeanit dhe përthyerja e dritës, xhirimi nën ujë me cilësi të vërtetë 8K mund të jetë sfidues. “Kur të gjitha rrethanat përputhen, rezultatet përfundimtare janë befasuese”, përfundoi Achtel.

Ndërsa teknologjitë e avancuara si lentet zhytëse ndihmojnë në filmimin nënujor, Neo QLED 8K, i njohur për rezolucionin dhe qartësinë e tij të lartë, u mundëson filmbërësve si Achtel të përshkruajnë me përpikëri edhe detajet më të vogla të jetës nënujore. Ky modalitet fotografimi ndihmon në përmirësimin e mprehtësisë së cilësisë së imazhit edhe pas shkrepjes, duke kapërcyer sfidat e optikës nënujore.

“Bota nënujore është aq e pakuptueshme sa që edhe krijuesit e filmave kanë mundësinë e rrallë t’u japin njerëzve një pamje reale me rezolucion të lartë,” tha Achtel.”

Në CES 2024, Samsung prezantoi Neo QLED 8K më të fundit me procesorin e ri NQ8 AI Gen3, duke u ofruar shikuesve një përvojë kinemaje në shtëpi. I impresionuar nga tiparet e tij, regjisori e quajti TV një “përparim revolucionar”.

Lëvdata të veçanta iu dhanë veçorive të tilla si 8K AI Upscaling Pro dhe AI ​​Motion Enhancer Pro[1], të disponueshme në modele të zgjedhura Neo QLED 8K, të cilat konfirmojnë më tej angazhimin e Samsung ndaj pamjeve të jashtëzakonshme. “Duke parë risitë e avancuara në CES 2024, mund të them me besim se këto veçori rrisin realizmin e ekranit”, shtoi Achtel.

Megjithatë, fuqia e vërtetë e 8K për këtë kinema nënujore qëndron në integrimin e pandërprerë të teknologjive të prodhimit dhe shikimit, duke përcaktuar një drejtim të ri në krijimin dhe konsumin e përmbajtjes.

Zhytur thellë në kinemanë shtëpiake 8K

Zhvillimi i pajisjeve të regjistrimit 8K çon në zhvillimin e përmbajtjes krejtësisht të re. Paraqitja realiste dhe cilësia mahnitëse 8K janë mjete thelbësore për përmbajtjen që kërkon një ndikim të fortë vizual.

Pamjet nënujore, për shembull, shpesh luhen me një ritëm më të ngadaltë për t’i dhënë audiencës kohë të mjaftueshme për të përvetësuar mjedisin dhe detajet e panjohura që përndryshe do të kalonin pa u vënë re.

Neo QLED 8K u ofron shikuesve një gamë mbresëlënëse ngjyrash dhe një paraqitje realiste të thellësive të oqeanit. Nga uji qetësues blu deri te nuancat e gjalla dhe të ndritshme të peshqve dhe shkëmbinjve koralorë, Achtel ia atribuon tërheqjen e ngjyrave dhe modeleve të mrekullueshme Neo QLED 8K.

“Neo QLED 8K luan një rol kyç në ringjalljen e ekosistemit 8K,” shpjegoi Achtel. “Përveç shfaqjes së përmbajtjes me qartësi të jashtëzakonshme, ai përmirëson pamjet me rezolucion më të ulët në cilësinë afër 8K, duke siguruar një përvojë gjithëpërfshirëse shikimi.”

Duke pasur parasysh cilësinë e avancuar të imazhit të mundësuar nga një rrjet nervor i zgjeruar dhe një veçori superiore e rritjes së AI, Neo QLED 8K pasuron përvojën e shikimit të të gjithë përmbajtjes, edhe ato që nuk janë regjistruar fillimisht në rezolucion 8K. Kombinimi i cilësisë së përparuar të figurës me përmasat më të mëdha të ekranit hap mundësi të reja për shikimin në shtëpi, për t’i ofruar shikuesit një përvojë që rivalizon konfigurimet tradicionale të ekranit të madh.

Aftësia për të përpunuar përmbajtje jo-8K ofron avantazhe të rëndësishme që frymëzojnë më tej kineastët të përpiqen për përmbajtje me cilësi më të lartë.

“Në fund të fundit, të kesh një pajisje me veçori vizuale më të avancuara dhe aftësi zhytëse i lejon krijuesit e filmave të krijojnë përmbajtje mahnitëse që do të lënë një përshtypje të thellë te shikuesit”, tha Achtel.

Roli i teknologjisë 8K në kinemanë nënujore dhe argëtimin në shtëpi tregon potencialin revolucionar për të përmirësuar tregimin vizual dhe për të pasuruar përvojën e shikimit për të gjithë shikuesit.

Më shumë informacion rreth Samsung Neo QLED 8K mund të gjeni në faqen zyrtare https://www.samsung.com/al/ .

[1] K AI Upscaling Pro dhe AI Motion Enhancer Pro janë veçori ekskluzive të modelit QN900D.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0