Një teleferik i ri do të lidhë Zvicrën me Italinë


Udhëtimit një-orësh me teleferik, midis stacioneve të skive në Zvicër dhe Itali i është dhënë dritë jeshile. Kalimi më i lartë në Alpe do të hapet në vitin 2021.

Ndërtimi mund të fillojë në projektin e lidhjes së jashtme të Alpine Crossing midis resorteve të Zermatt dhe Cervinia pasi, Fondacioni Zviceran për Mbrojtjen e Peisazhit dhe Hekurudhat Malore të Zermatt, nënshkruan një marrëveshje që mori në konsideratë interesat e të dyja palëve”.

Palët ranë dakod për një integrim më të mirë të peisazhit për sa i përket ndriçimit të jashtëm të stacionit në mal dhe dizajnit të ngjyrave të stacionit në luginë. Ata gjithashtu, ranë dakord të çmontonin hekurudhën ekzistuese për transportimin e mallrave mes Klein Matterhorn dhe Cime Bianche Lagi në Itali, si dhe ashensorin ekzistues të kufirit.

Puna e ndërtimit në projektin Alpine Crossing, i cili do të kushtojë rreth 30 milionë dollarë, do të fillojë menjëherë.

Gondola me trie kabllo do të vazhdojë gjatë gjithë vitit, duke transportuar rreth 2,000 njerëz në orë për “jo më pak se 150 franga për një rrugë”. Për këtë çmim, turistët do të gëzojnë një kabinë luksoze me ndenjëse të ngrohta prej lëkure.

/SwissInfo

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale