Një teleferik i ri do të lidhë Zvicrën me Italinë

Një teleferik i ri do të lidhë Zvicrën me Italinë


Udhëtimit një-orësh me teleferik, midis stacioneve të skive në Zvicër dhe Itali i është dhënë dritë jeshile. Kalimi më i lartë në Alpe do të hapet në vitin 2021.

Ndërtimi mund të fillojë në projektin e lidhjes së jashtme të Alpine Crossing midis resorteve të Zermatt dhe Cervinia pasi, Fondacioni Zviceran për Mbrojtjen e Peisazhit dhe Hekurudhat Malore të Zermatt, nënshkruan një marrëveshje që mori në konsideratë interesat e të dyja palëve”.

Palët ranë dakod për një integrim më të mirë të peisazhit për sa i përket ndriçimit të jashtëm të stacionit në mal dhe dizajnit të ngjyrave të stacionit në luginë. Ata gjithashtu, ranë dakord të çmontonin hekurudhën ekzistuese për transportimin e mallrave mes Klein Matterhorn dhe Cime Bianche Lagi në Itali, si dhe ashensorin ekzistues të kufirit.

Puna e ndërtimit në projektin Alpine Crossing, i cili do të kushtojë rreth 30 milionë dollarë, do të fillojë menjëherë.

Gondola me trie kabllo do të vazhdojë gjatë gjithë vitit, duke transportuar rreth 2,000 njerëz në orë për “jo më pak se 150 franga për një rrugë”. Për këtë çmim, turistët do të gëzojnë një kabinë luksoze me ndenjëse të ngrohta prej lëkure.

/SwissInfo

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0