Një rregull i ri për meshkujt që përdorin transportin publik


Madridi ka ndaluar zyrtarisht që meshkujt të hapin këmbët në transportin publik. Mund t’iu tingëllojë çuditshëm, por meshkujt e kanë këtë zakon të keq.

Për ta kuptuar më qartë, kur meshkujt i hapin këmbët gjerë ndërkohë që janë ulur në autobus apo tren, duke bllokuar kështu vendin që askush tjetër mos të ulet, për femrat e Madridit është një zakon i bezdisshëm.

Sistemi i transportit publik në Madrid EMT ka punuar ngushtë me politikat e qytetit për gjininë dhe diversitetin për të krijuar rregullin e mësipërm. EMT do të vendos shenja të reja në të gjitha metrot dhe autobusët për të ndalur hapjen e këmbëve nga burrat duke shpresuar që meshkujt t’i binden këtij rregulli të ri.

Ende është e paqartë nëse do të ketë gjoba për ata që nuk e respektojnë këtë rregull.

nje-rregull-ri-per-meshkujt-qe-perdorin-transportin-publik-businessmag

Kjo është një përgjigje për gratë që protestojën kundër këtij “fenomeni” në Madrid. Një grup femrash të quajtura “Gratë në Luftë”, kanë protestuar për disa kohë dhe i kanë drejtuar një peticion Kryetarit të Bashkisë së Madridit për të ndaluar këtë zakon të bezdisshëm. Në median sociale ato u përhapën ngado me hashtagun #MadridWithoutManspreading.

Madridi nuk është qyteti i parë që praktikon këtë rregull. New York City ka mbajtur një fushatë në vitin 2014 të quajtur: ‘Ju lutem ndaloni “hapjen e këmbëve”. Shumë meshkuj u arrestuan për këtë zakon, por më pas akuzat nuk u miratuan.

Ndoshta ky rregull duhet të praktikohet dhe në vendin tonë. Nëse udhëtoni me transportin publik, respektoni hapsirën personale të tjetrit, të paktën në këto ditë të nxehta vere…

/TheCultureTrip

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale