Një nga sekretet e suksesit të Jeff Bezos: Shefi duhet të flasë gjithmonë i fundit në takime - Business Magazine Albania

Një nga sekretet e suksesit të Jeff Bezos: Shefi duhet të flasë gjithmonë i fundit në takime

Nëse e gjeni ndonjëherë veten duke lënë takim me Jeff Bezos, mos prisni që themeluesi miliarder i Amazon të flasë i pari. Përpara se Bezos të jepte dorëheqjen si CEO i Amazon në 2021, ai filloi të praktikonte një zakon të ri: të linte punonjësit e tij të flisnin të parët. Tani, e dashura e tij Lauren Sanchez – themeluesja e kompanisë së xhirimeve ajrore Black Ops Aviation me bazë në Santa Monica, Kaliforni – thotë se është një nga mësimet më të rëndësishme të biznesit që ajo ka marrë prej tij që kur dyshja nisën të takoheshin disa vite më parë.

“Të jetosh me Jeff-in është si të kesh një masterklas çdo ditë. Ajo për të cilën ai më ka mësuar shumë është menaxhimi,” tha së fundi për The Wall Street Journal Sanchez, një ish-prezantuese e lajmeve televizive e ftuar në emisionin “The Vieë” të ABC.

Ka një arsye që Bezos mendon se menaxherët duhet të flasin gjithmonë të fundit në takimet e biznesit.

Në një fjalim të vitit 2018, Bezos tha se riformësimi i qasjes së kompanisë së tij ndaj takimeve ishte “ndoshta gjëja më e zgjuar që kemi bërë ndonjëherë” në Amazon.

Lexo edhe: Përfitimet e një buzëqeshjeje në punë

Së pari, Bezos hoqi dorë nga prezantimet në PowerPoint. Në vend të kësaj, ai nisi çdo takim me afërsisht 30 minuta heshtje, në mënyrë që të pranishmit të mund të lexonin një memo të detajuar që mbulonte temat e planifikuara të diskutimit. Më pas, punonjësit do të ofronin mendimet e tyre për memorandumin përpara se Bezos ta bënte këtë, për t’u mbrojtur nga vartësit që imitonin këndvështrimin e tij për të fituar pikë me të.

Periudha e leximit në heshtje krijoi “kontekstin për atë që më pas do të jetë një diskutim i mirë,” tha Bezos.

Është gjithashtu një mënyrë për t’u siguruar që të pranishmit ta lexojnë memorandumin, shtoi ai. Thjesht dërgimi i tij me email nuk është i mjaftueshëm: “Ekzekutivët do të nxjerrin bllof rrugën e tyre gjatë takimit sikur të kenë lexuar memorandumin, sepse ne jemi të zënë dhe kështu duhet të caktoni kohën e leximit të memorandumit ”, tha ai.

Memorandumi gjithashtu ndihmon që takimi të mos dalë nga tema, shtoi Sanchez – veçanërisht nëse e mbani sa më të shkurtër që të jetë e mundur, pa humbur asnjë detaj kyç.

“Një gjë tjetër që ai më mësoi është: Nëse do të keni një takim, lëreni personin që drejton takimin të shkruajë një dokument për atë që do të diskutoni dhe pse. Dhe nuk mund të jetë më shumë se gjashtë faqe.” ka thënë Sanchez.

Në mënyrë të ngjashme, Bezos rekomandon mbajtjen e takimeve sa më të shkurtra që të jetë e mundur pasi të përfundojë periudha e leximit, Sanchez tha: “Mbajini takimet nën një orë, nëse mundeni.”

Studime të shumta kanë zbuluar se shpenzimi i tepërt i kohës në takime – qofshin ato maratonë më shumë se një orë ose sprint më të shkurtër – mund të rrisë nivelin tuaj të stresit dhe t’ju largojë nga puna./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0