Një lagje e mbushur me shtëpi që janë ndërtuar nga sende ricikluese

Kur një vizitor zgjohet nën dritën e diellit që futet përmes dritareve dhe një pamje të Maleve “Sangre de Cristo” në Taos, New Mexico, mund të jetë e vështirë të imagjinohet se ata thjesht kanë fjetur në një shtëpi të bërë nga plehrat. Shtëpitë, të quajtura “Earthships”, janë ndërtuar nga shishe riciklimi, kanaçe dhe goma të vjetra dhe ka më shumë se 100 banesave të tilla të vendosura në shkretëtirën e Taos.

Dizajni “Earthship” u krijua nga Michael Reynolds në vitet 1970 me qëllimin për t’u siguruar njerëzve një mënyrë më të qëndrueshme për të jetuar. Panelet diellore në ndërtesa mbledhin energji nga era dhe shtëpitë kanë aftësinë të mbledhin ujërat e shiut. Ato janë të pajisura gjithashtu me sisteme ujore, të cilat i lejojnë njerëzit të filtrojnë dhe ripërdorin ujin për banjë dhe bujqësi.

Ndërsa shumë njerëz jetojnë çdo ditë në këto shtëpi, ka shumë të tjera që jepen me qera për turistët që janë jo pak në numër çdo vit.

SI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale