Një lagje e mbushur me shtëpi që janë ndërtuar nga sende ricikluese - Business Magazine Albania

Një lagje e mbushur me shtëpi që janë ndërtuar nga sende ricikluese

Kur një vizitor zgjohet nën dritën e diellit që futet përmes dritareve dhe një pamje të Maleve “Sangre de Cristo” në Taos, New Mexico, mund të jetë e vështirë të imagjinohet se ata thjesht kanë fjetur në një shtëpi të bërë nga plehrat. Shtëpitë, të quajtura “Earthships”, janë ndërtuar nga shishe riciklimi, kanaçe dhe goma të vjetra dhe ka më shumë se 100 banesave të tilla të vendosura në shkretëtirën e Taos.

Dizajni “Earthship” u krijua nga Michael Reynolds në vitet 1970 me qëllimin për t’u siguruar njerëzve një mënyrë më të qëndrueshme për të jetuar. Panelet diellore në ndërtesa mbledhin energji nga era dhe shtëpitë kanë aftësinë të mbledhin ujërat e shiut. Ato janë të pajisura gjithashtu me sisteme ujore, të cilat i lejojnë njerëzit të filtrojnë dhe ripërdorin ujin për banjë dhe bujqësi.

Ndërsa shumë njerëz jetojnë çdo ditë në këto shtëpi, ka shumë të tjera që jepen me qera për turistët që janë jo pak në numër çdo vit.

SI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0