Një kompani shqiptare e bimëve mjekësore në tregun amerikan - Business Magazine Albania

Një kompani shqiptare e bimëve mjekësore në tregun amerikan


Xhevit Hysenaj është një biznesmen nga Shqipëria që merret me grumbullimin dhe përpunimin e bimëve mjeksore. Për kompaninë e tij, “Albkalustyan”, mbi 20 vjeçare, Shtetet e Bashkuara janë një nga tregjet kryesore të eskporteve shqiptare.

Albkalustyan është eksportuesi më i madh i sherebelës në Amerikë. Ajo mbulon 65 përqind të tregut amerikan për sherebelën. Per me teper shikoni videon:

Zoti Hysenaj ndodhet në Uashington për një vizitë të organizuar nga USAID-i, Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe ishte i ftuar për një bisedë në studiot e Zërit të Amerkës.

http://www.zeriamerikes.com/media/video/2870606.html

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0