Një Byro Kredie për financimin


Bankat mund të kenë akses në informacionet që entet publike kanë për kompanitë apo sipërmarrjet, që aplikojnë për kredi. Banka e Shqipërisë dhe Shoqata e Bankave  sapo kanë lançuar platformën për nxitjen e kreditimit. Në këtë platformë, parashikohet që bankat të mund të sigurojnë më shumë informacion për kompanitë apo individët e interesuar për hua.

Sipas bankave tregtare, një informacion i përditësuar ka rëndësi të theksuar për analizën e rrezikut të kredisë.

Procesi pritet të lehtësohet, kur të ketë një akses më të mirë elektronik në bazat ekzistuese të të dhënave. Platformat elektronike, është e nevojshme njëkohësisht të mund të komunikojnë mes tyre dhe të jenë të ndërlidhura me sistemet e vlerësimit të rrezikut të kredisë, që përdor ose që do të ndërtojë sektori bankar.

Bankat tregtare, para vendimit të tyre për financim, i drejtohen për informacion Regjistrit të Kredisë, i cili administrohet nga Banka e Shqipërisë.

Në planin për rritjen e informimit, me qëllim rritjen e financimit të kompanive, pritet të ndikojë edhe Byroja e Kredisë. Ajo do të mbajë informacione rreth detyrimeve që mund të kenë sipërmarrësit e interesuar për financim.

Lexo: Banka e Shqipërisë dhe Shoqata e Bankave, në nxitje të kreditimit

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale