Nis ndërtimi i data-qendrës së dytë të Facebook në Evropë

Nis ndërtimi i data-qendrës së dytë të Facebook në Evropë


Shefi Ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, ka bërë të ditur dje se rrjeti gjigand social ka nisur punimet për ndërtimin e data-qendrës së dytë në kontinentin Evropian.

clonee
Ndërtimi i data-qendrës së dytë

Data-qendra e re do të ndërtohet në një fshat të vogël irlandez, Clonee. TechSot.Al raporton se data-qëndra tjetër në Evropë ndodhet në Lulea të Suedisë.

Kjo do të jetë data-qendra e gjashtë në të gjithë botën. Katër të tjerat ndodhen të gjitha në ShBA, Fort Worth, Texas, Altoona, Iowa, Forest City, Karolina e Veriut, dhe Prineville, Oregon, që ishtë dhe e para.

Sipas TechSot.Al, data-qëndra e Clonee do të jetë një nga më efikaset dhe një nga më të avancuarat në botë.

Pritet që së shpejti Facebook të ndërtojë një data-qendër edhe në Azi, më saktë në shtetin e Tajvanit, por asgjë nuk është konfirmuar nga vetë rrjeti social më i përdorur në botë.

*Shënim: data-qendrat (ang. data center) janë infrastruktura teknologjike, ku përpunohen të dhënat e një shërbimi apo website.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0