Nis ndërtimi i data-qendrës së dytë të Facebook në Evropë


Shefi Ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, ka bërë të ditur dje se rrjeti gjigand social ka nisur punimet për ndërtimin e data-qendrës së dytë në kontinentin Evropian.

clonee
Ndërtimi i data-qendrës së dytë

Data-qendra e re do të ndërtohet në një fshat të vogël irlandez, Clonee. TechSot.Al raporton se data-qëndra tjetër në Evropë ndodhet në Lulea të Suedisë.

Kjo do të jetë data-qendra e gjashtë në të gjithë botën. Katër të tjerat ndodhen të gjitha në ShBA, Fort Worth, Texas, Altoona, Iowa, Forest City, Karolina e Veriut, dhe Prineville, Oregon, që ishtë dhe e para.

Sipas TechSot.Al, data-qëndra e Clonee do të jetë një nga më efikaset dhe një nga më të avancuarat në botë.

Pritet që së shpejti Facebook të ndërtojë një data-qendër edhe në Azi, më saktë në shtetin e Tajvanit, por asgjë nuk është konfirmuar nga vetë rrjeti social më i përdorur në botë.

*Shënim: data-qendrat (ang. data center) janë infrastruktura teknologjike, ku përpunohen të dhënat e një shërbimi apo website.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale