Nga karburantet bosh në Angli, tek anijet e mallrave në SHBA. “Makthi” i zinxhirëve të furnizimit do të përkeqësohet - Business Magazine Albania

Nga karburantet bosh në Angli, tek anijet e mallrave në SHBA. “Makthi” i zinxhirëve të furnizimit do të përkeqësohet

Zinxhiret e furnizimit

Mungesa e çipave kompjuterikë. Mbingarkesa e portit të Los Angelosit. Dhe një mungesë serioze për shoferë kamionësh. Zinxhirët jetik të furnizimit në botë janë nën stres ekstrem.

Makthi i zinxhirit të furnizimit po rrit çmimet për konsumatorët dhe ngadalëson rimëkëmbjen ekonomike globale. Fatkeqësisht, Moody’s Analytics paralajmëron se ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit “do të përkeqësohen ende përpara se të japin shenja përmirësimi”.

Në të vërtetë, FMN uli parashikimin e saj të rritjes amerikane të vitit 2021 të martën me një pikë përqindjeje, më e larta nga ekonomitë e G7. FMN përmendi ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe dobësimin e konsumit – i cili në vetvete është nxitur pjesërisht nga bllokadat në zinxhirin e furnizimit, ku rasti tipik është industria automobilistike që ka ulur prodhimin për shkak të mungesës së cipave kompjuterikë.

“Kontrollet kufitare dhe kufizimet e lëvizshmërisë, mos-disponueshmëria e një leje vaksine globale dhe kërkesa për tu karantinuar në shtëpi e personave të infektuar janë kombinuar në një stuhi të përsosur, ku prodhimi global do të pengohet sepse dërgesat nuk bëhen në kohë, kostot dhe çmimet do të rriten dhe rritja e PBB -së në mbarë botën nuk do të jetë aq e fortë si rezultat, “shkroi Moody’s në raport.

Moody’s tha se “pika më e dobët” mund të jetë mungesa e shoferëve të kamionëve – një çështje që ka kontribuar në mbingarkesën në porte dhe ka bërë që stacionet e naftës në Mbretërinë e Bashkuar të mbeten bosh.

Fatkeqësisht, Moody’s paralajmëroi se ka “re të errëta përpara” sepse në lojë janë disa faktorë që në përplasje me njëra-tjetrën prodhojnë “ngërcce” në zinxhirët e furnizimit.

Lexo edhe: OBSH jep datën për përfundimin e pandemisë, por Bill Gates thotë se ai ka ‘zgjidhjen e vetme’ për t’i dhënë fund krizës

Së pari, firma vuri në dukje dallimet në mënyrën se si vendet po luftojnë Covid, me Kinën që synon zero raste ndërsa Shtetet e Bashkuara janë “më të gatshme të jetojnë me Covid-19 si një sëmundje endemike”.

Së dyti, Moody’s përmendi mungesën e një “përpjekjeje të bashkërenduar globale për të siguruar funksionimin e qetë” të rrjetit logjistik dhe transportit në mbarë botën.

Të tjerët janë shumë më optimistë për perspektivën e zinxhirit të furnizimit.

Drejtori i Përgjithshëm i JPMorgan Chase, Jamie Dimon tha të hënën se këto “ngërcce” të zinxhirit të furnizimit do të zbehen shpejt.

“Kjo nuk do të jetë aspak një çështje vitin e ardhshëm,” tha Dimon gjatë një konference të mbajtur nga Instituti i Financave Ndërkombëtare, raportoi CNBC. “Kjo është pjesa më e keqe e saj. Unë mendoj se sistemet e mëdha të tregut do të përshtaten ashtu siç kanë bërë kompanitë.”

Burimi: CNN 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0