New Horizons fotografon Tokën në largësi rekord


Voyager 1 ka mbajtur rekordin e distancës më të largët për një imazh të kapur të Tokës, në 27 vitet e fundit falë legjendares ‘’Pika e Zbehtë Blu’’, një fotografi e cila tregon planetin blu 3.75 miliardë milje larg. Por ky rekord sapo është thyer. Teleskopi New Horizons i krijuar nga NASA, kapi fotografi nga Brezi Kuiper, në një distancë 3.79 miliarde milje nga shtëpia jonë kozmike, në 5 dhjetor.

Ky rekord me shumë gjasa do të thyhet shumë shpejt në një periudhë prej pak muajsh. Arritja e Voyager 1 zgjati kaq shumë pasi drejtuesit e misionit i fikën kamerat pasi shkrepën foton e famshme të Tokës. Kjo nuk do të ndodhë me New Horizons. Anija kozmike do të vazhdojë rrugëtimin nëpër të tjera objekte të Brezit Kuiper ne 1 janar 2019 dhe do të regjistrojë pamje të tjera gjatë procesit. Përsa kohë qe misioni shkon sipas parashikimeve, New Horizons mund të vazhdoje rrugëtimin e saj për një kohë të gjatë.

burimi: engadget.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale