Netflix rrit çmimet në të gjitha abonimet - Business Magazine Albania

Netflix rrit çmimet në të gjitha abonimet

Netflix po rrit çmimet në të gjitha abonimet e tij në SHBA. Abonimi standard i kompanisë do të rritet në 15,50 dollarë në muaj nga 14 dollarë, ndërsa abonimi 4K do të rritet në 20 dollarë në muaj nga 18 dollarë. Abonimi bazë, i cili nuk përfshin HD, po rritet gjithashtu në 10 dollarë në muaj nga 9 dollarë. Çmimet po rriten edhe në Kanada.

Rritjet e çmimeve hynë menjëherë në fuqi për abonentët e rinj. Për abonentët ekzistues, ndryshimet do të zbatohen “gradualisht”, me Netflix duke premtuar t’u dërgojë email abonentëve 30 ditë përpara se rritja e çmimit të hyjë në fuqi.

Çmimet për abonimet në Netflix janë rritur në mënyrë të vazhdueshme vitet e fundit. Plani standard shkoi në 14 dollarë në muaj nga 13 dollarë në fund të 2020, pasi më parë u rrit në 13 dollarë nga 11 dollarë në 2019. Para kësaj, Netflix rriti çmimet në 2017 dhe 2015. Kur Netflix njoftoi rritjen e parë të çmimeve në 2014, kompania ishte aq e shqetësuar për humbjen e abonentëve me një rritje prej 1$ në muaj, saqë i lejoi abonentët ekzistues të mbanin çmimin e tyre për dy vjet.

Rritjet e çmimeve vijnë gjatë një momenti të suksesshëm, por sfidues për Netflix. Kompania tashmë ka siguruar abonentët e saj në të gjithë SHBA-në. Në të njëjtën kohë, Netflix po konkurron me disa shërbime të tjera serioze të transmetimit, duke përfshirë Disney Plus dhe HBO Max.

Lexo edhe: Ja se si Netflix po ndryshon industrinë globale të argëtimit

“Ne po përditësojmë çmimet tona në mënyrë që të mund të vazhdojmë të ofrojmë një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh argëtimi cilësore”, tha një zëdhënës i Netflix për Reuters. “Si gjithmonë ne ofrojmë një sërë abonimesh në mënyrë që abonentët të mund të zgjedhin çmimin e përshtatshëm për buxhetin e tyre.”

Netflix nuk është i vetmi shërbim që ka rritur çmimet kohët e fundit. Hulu rriti çmimin e abonimeve të saj të mbështetura nga reklama dhe pa reklama me 1 dollarë në muaj në tetor.

theverge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0