Nën moton “We promote skills” nis edicioni i 5-të i Albanian Skills


Nën moton “We promote skills”, rikthehet për të 5 vit radhazi konkursi i aftësive profesionale, i pari i këtij lloji në Shqipëri i themeluar në vitin 2014 nga Albanian Skills. Ky konkurs shtrihet gjatë një jave duke filluar nga data 6-12 Maj, ku dhe finalizohet me tre çmime në çdo kategori konkurimi.

Albanian Skills është një iniciativë e pavarur shqiptaro-zvicerane që synon promovimin e aftësive profesionale dhe të mësuarit gjatë gjithë jetës. Edhe këtë vit, aktivitetet e Albanian Skills do të shtrihen përgjatë një jave të plotë, “Albanian Skills Week 2019”. Aktivitetet kanë nisur në Tirana Business Park dhe do të vijojnë pranë kompanive të ndryshme gjatë javës. Albanian Skills përfshin 6 profesione në këtë edicion të 5-të si media sociale, hoteleri-turizëm, dizajn grafik, zhvillim faqeje, programim dhe fotografi.

Lexoni: Përfundon me sukses edicioni i IV-ët i Albanian Skills Week 2018

Krahas organizimit tradicional të konkurseve profesionale të aftësive, do të zhvillohen gjithashtu trajnime, workshop-e, ekspozime të ndryshme, ditë të hapura në kompani të ndryshme dhe aktivitete zbavitëse dhe edukative. Organizatorët e kësaj nisme besojnë se ekonomia e një vendi domosdoshmërisht ka nevojë për profesionistë të kualifikuar, të cilët mund të ndërtohen mbi një sistem të fortë arsimi dhe formimi profesional, por mbi të gjitha me bashkëpunimin e kompanive të sektorit privat.

Një iniciativë inovative, unike e ndërmarrë në fushën e kapitalit njerëzor në Shqipëri, Albanian Skills nxit dhe mbështet të rinjtë shqiptarë nga mosha 16-25 vjeç për t’u bërë pjesë e fuqisë punëtore dhe e aftë në Shqipëri duke prezantuar mënyra të reja të promovimit të aftësive, krijimit të kushteve / mundësive për të rinjtë e talentuar duke përmirësuar dhe ndërtuar një karrierë më të mirë. Objektivi është afrimi i të rinjve, të shkollave profesionale, universiteteve, të punësuarve të rinj që gjithashtu dëshirojnë t’i futen rrugës së sipërmarrjes. Kjo nxitje bëhet përmes ofrimit të mundësive të të nxënit praktik, zhvillimit të tyre mëtejshëm professional dhe personal, rrjetëzimit me partnerë dhe individë vendas dhe të huaj.

Lexoni: Ana Zacharian: Me Albanian Skills promovojmë aftësitë profesionale të të rinjve shqiptarë

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale