Në të 20-at e tyre, të rinjtë po luftojnë për të kursyer dhe janë të lodhur me leksionet se si ta bëjnë - Business Magazine Albania

Në të 20-at e tyre, të rinjtë po luftojnë për të kursyer dhe janë të lodhur me leksionet se si ta bëjnë

Shea German-Tanner përpiqet të kursejë një pjesë të pagës së saj edhe nëse është vetëm 50 dollarë, në llogarinë e saj të kursimeve. Por shumicën e kohës, asaj i duhet të shpërndajë paratë në çeqe për të përballuar shpenzimet e saj. Zonjusha German-Tanner, 22 vjeç, ka rreth 600 dollarë në llogarinë e saj të kursimeve tani dhe nuk ka filluar të kursejë për pensionin.

“Të gjithë më thonë që duhet të kurseni para dhe ta bëni këtë dhe të investoni, dhe unë ndihem sikur nuk mund ta bëj këtë sepse po jetoj nga rroga në rrogë,” tha znj. German-Tanner, një punonjëse sociale në Fort Wayne, Ind. i cili fiton rreth 40,000 dollarë në vit. Ajo tha se mendonte se inflacioni kishte penguar aftësinë e saj për të kursyer para.

Të rinjtë që sapo kanë filluar të fitojnë pagën e tyre bazën kur hyjnë në moshë madhore po luftojnë se si të balancojnë të ardhurat e tyre dhe prioritetet e shpenzimeve, në mënyrë që të kenë para për të kursyer për emergjencat dhe daljen në pension. Shqetësimi për kursimet ka qenë gjithmonë i vështirë për 20-vjeçarët që e fillojnë karrierën e tyre në fund të potencialit të tyre fitues. Por kursimi është veçanërisht i vështirë tani, sepse përveç borxhit të studentëve, kostot e strehimit dhe ushqimit mbeten të larta edhe pse inflacioni ka filluar të zbehet.

Lexo edhe: Njihuni me pesë aplikacione që do ju ndihmojnë me financat personale gjatë 2023-it

Zonja German-Tanner tha se 20-vjeçarët shpesh inkurajoheshin të merrnin hapa financiarë si ndërtimi i fondeve të urgjencës, kursimi për pensionin dhe shlyerja e borxhit. Ata këshillohen të investojnë kur tregu është në rënie dhe të fillojnë të mendojnë për të ardhmen e tyre sa më shpejt që të jetë e mundur. Lëvizja FIRE (një shkurtim i “pavarësisë financiare, pension i parakohshëm”) është lavdëruar në artikujt e fundit dhe videot rreth buxhetimit dhe kursimeve në llogaritë individuale të pensionit të Roth kanë pushtuar TikTok.

“Ndjehem sikur brezi i vjetër po na shtyn vazhdimisht të bëjmë gjëra siç bënin ata kur ishin në të 20-at e tyre, por nuk është aspak e krahasueshme me kur ishin në të 20-at e tyre”, tha zonja German-Tanner.

Zach Teutsch, një planifikues financiar dhe partner menaxhues në Values Added Financial, sugjeroi:

“Vendimet e mëdha kanë shumë më tepër rëndësi se vendimet e vogla,” tha zoti Teutsch. “Në kundërshtim me disa nga këshillat atje, shumica e 20-vjeçarëve duhet të shqetësohen më shumë për punët, strehimin, transportin dhe më pak për kafet dhe Netflix.”

Teutsch tha se koha e kaluar duke u shqetësuar për një blerje të vogël mund t’i kushtohet më mirë zbulimit se si të navigoni planin 401(k) të kompanisë suaj. Ai theksoi gjithashtu rëndësinë e ndërtimit të një fondi emergjence për të mbuluar shpenzimet e paparashikuara. Ndërsa shumë këshilltarë financiarë sugjerojnë të kurseni tre deri në gjashtë muaj shpenzime, edhe 100 dollarë mund të “bëjnë një ndryshim të madh”, tha ai.

Për të rinjtë, tha zoti Teutsch, është një ide e mirë të filloni të vetë-edukoheni për financat personale dhe të flisni për çështje financiare me miqtë ose të angazhoheni në mediat sociale dhe të kuptoni se si të kurseni para./ New York Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0