Në pikëpyetje për kuptimin e jetës, Musk ka tentuar vetëvrasjen? - Business Magazine Albania

Në pikëpyetje për kuptimin e jetës, Musk ka tentuar vetëvrasjen?

Në pikëpyetje për kuptimin e jetës, Musk ka tentuar vetëvrasjen?

Elon Musk shpesh është shprehur se nuk ka pasur një fëmijëri të lumtur. Në maj të këtij viti, ai kishte shpërndarë një postim të gjatë në Twitter, duke folur për fëmijërinë e tij të pakënaqur dhe zbuloi se ai jetonte në një apartament me një dhomë gjumi në vitin 1989. Dhe së fundi, në Samitin DealBook të The New York Times në Nju Jork,  Musk ndau një përvojë thellësisht personale nga e kaluara e tij, duke theksuar sfidat me të cilat u përball si fëmijë.

Elon Musk flet për fëmijërinë e tij
Gjatë samitit, Musk përshkroi përballjen me atë që ai e quajti një “krizë ekzistenciale” gjatë viteve të tij të hershme, një periudhë e shënuar nga vetë-reflektim i thellë dhe pyetje ekzistenciale. Ai gjithashtu tregoi se shpesh pyeste veten: “Cili është kuptimi i jetës? A nuk është e gjitha e kotë? Pse të mos bësh vetëvrasje? Pse ekziston?”

Intervista, e karakterizuar nga diskursi i saj i gjerë dhe ndonjëherë jokonvencional, e prezantoi Musk-un si më shumë sesa thjesht një manjat biznesi. Ai shfaqi një njeri i cili, megjithë suksesin e tij të jashtëzakonshëm, ka lundruar shumë pyetje ekzistenciale që ndjekin psikikën njerëzore.

Lexo edhe:Musk u përgjigjet ashpër kompanive që tërhoqën reklamat nga rrjeti social X

Fëmijëria e Musk në biografinë e tij
Betejat e fëmijërisë së Musk u theksuan gjithashtu në biografinë e tij. Libri u publikua në shtator të këtij viti dhe është shkruar nga Walter Isaacson, i njëjti shkrimtar dhe gazetar amerikan që shkroi edhe biografinë e Steve Jobs.

Në libër, Isaacson preku shkurtimisht përvojën shkollore të Musk ndërsa rritej në Afrikën e Jugut. Si fëmijë, ai shpesh ngacmohej në shkollë. Një incident i veçantë i përshkruar në libër tregon se si një herë, gjatë një asambleje shkolle, Musk u grind me një student tjetër. Më vonë, gjatë drekës, ata studentë iu afruan dhe e shtynë poshtë një sërë shkallësh pasi e goditën me shkelma në kokë. Më pas, fëmijët filluan ta rrihnin duke e fiksuar. Vëllai i Musk kujtoi se si ai nuk mund ta njihte fytyrën e Elonit të ri pasi ishte një ‘top mishi i fryrë’.

Isaacson shkroi gjithashtu se rritja në Afrikën e Jugut i mësoi Musk se si t’i mbijetonte dhimbjes. Dhe shumë nga kjo dhimbje, për Elonin, dukej se vinte nga shtëpia. Babai i tij Errol dhe nëna Maye nuk kishin vërtet një martesë të lumtur dhe shpesh ziheshin para fëmijëve.

Libri përshkruante gjithashtu se si Musk duhej të merrte pjesë në një kamp mbijetese kur ishte vetëm 12 vjeç. Në këtë kamp të veçantë, fëmijët jo vetëm që u inkurajuan të sulmonin njëri-tjetrin, por edhe vdiqën. I njohur si “veldskool”, fëmijëve atje iu dhanë pjesë të vogla ushqimi dhe uji dhe u inkurajuan të luftonin me të tjerët për to. Fëmijët më të mëdhenj, si rezultat, goditën më të vegjlit dhe ua morën ushqimin.

Isaacson shkroi se Musk ishte ’emocionalisht i sikletshëm’ dhe më i vogël se fëmijët e tjerë kur mori pjesë për herë të parë në kamp. Ai u rrah dy herë dhe gjithashtu kishte humbur peshë.

IT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0