Në "fshehtësi", Walmart po përpiqet të bëhet pjesë e Metaverse - Business Magazine Albania

Në “fshehtësi”, Walmart po përpiqet të bëhet pjesë e Metaverse

Walmart duket se do t’i bashkohet metaverse me plane për të krijuar kriptomonedhën e vet dhe koleksionin e tokenëve të pandryshueshëm, ose NFT-ve.

Në fund të muajit të kaluar, shitësi me pakicë paraqiti disa marka të reja që tregojnë planet për të prodhuar dhe shitur mallra virtuale, duke përfshirë pajisjet elektronike, dekorimet e shtëpisë, lodrat, mallrat sportive dhe produktet e kujdesit personal. Në një dosje të veçantë, kompania tha se do t’u ofronte përdoruesve një monedhë virtuale, si dhe NFT.

Sipas Zyrës së Patentave dhe Markave të SHBA-së, Walmart paraqiti aplikimet më 30 dhjetor.

Në total janë dorëzuar shtatë aplikime të veçanta.

Në një deklaratë, Walmart tha se “po eksploron vazhdimisht se si teknologjitë në zhvillim mund të formojnë përvojat e ardhshme të blerjeve”. Kompania nuk pranoi të komentojë mbi dosjet specifike të markës tregtare.

Lexo edhe: Tanimë Nike do të sjellë atlete digjitale! Blerja e fundit e kompanisë zbulon fokusin drejt metaverse

“Ne jemi duke testuar ide të reja gjatë gjithë kohës”, tha kompania. “Disa ide bëhen produkte ose shërbime që arrijnë tek klientët. Disa i testojmë, i përsërisim dhe mësojmë prej tyre”,

Josh Gerben një avokat marke, tha se që kur Facebook njoftoi se po ndryshonte emrin e kompanisë në Meta, duke sinjalizuar ambiciet e tij përtej mediave sociale, bizneset kanë nxituar të kuptojnë se si do të përshtaten në një botë virtuale.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0