Në Britani, vezët etiketohen si vezë hambari, për shkak të gripit të shpendëve - Business Magazine Albania

Në Britani, vezët etiketohen si vezë hambari, për shkak të gripit të shpendëve

Vezët e etiketuara si të shëndetshme nuk janë më të disponueshme në raftet e supermarketeve në Mbretërinë e Bashkuar, pasi “shpërthimi më i madh në histori” i gripit të shpendëve i ka mbajtur pulat brenda për muaj të tërë.

Masat për të trajtuar shpërthimin e gripit të shpendëve në mbarë Mbretërinë e Bashkuar, u prezantuan në fund të nëntorit 2021. Mbajtësve të shpendëve u kërkohet ligjërisht t’i strehojnë shpendët brenda, si p.sh. në hambarë të mëdhenj.

Fermerët që duhet të strehojnë zogjtë e tyre për të mbrojtur shëndetin e njerëzve dhe kafshëve, sipas rregullave të qeverisë, u lejohet të mbajnë statusin e strehës së lirë për vezët për 16 javë, një periudhë mospagimi që skadoi të hënën.

Lexo edhe: Dy pulari në karantinë. Ministria e Bujqësisë: nuk transmetohet tek njerëzit

Kjo do të thotë se vezët e shitura në Britaninë e Madhe tani do të duhet të etiketohen si “vezë hambari” dhe jo vezë të shëndetshme, derisa të hiqen masat e detyrueshme të strehimit.

Një zëdhënës i Departamentit të Mjedisit tha: “Ne po përjetojmë përhapjen e gripit më të madh të shpendëve dhe masat e strehimit mbeten në fuqi për të mbrojtur shpendët e tjerë nga kjo sëmundje shumë infektive dhe e pakëndshme. Ne vazhdojmë të ofrojmë mbështetje për sektorin e shpendëve gjatë gjithë kësaj kohe sfiduese.”

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0