Pajisjet teknologjike, bota virtuale dhe shëndeti mendor

Ndikimi i pajisjeve teknologjike dhe bota virtuale në shëndetin mendor

Ndikimi i pajisjeve teknologjike dhe bota virtuale në shëndetin mendor të individëve

Sot secili prej nesh përveç realitetit fizik ka dhe realitetin virtual. Ky i fundit është një “shpikje” e shekullit të XXI. Ne i qasemi këtij realiteti nëpërmjet pajisjeve teknologjike si: kompjuteri, smartphone, tablet apo smartwatch. Kjo botë e re është në një evulucion të vazhdueshëm dhe shpesh gërshetohet edhe me botën fizike. Realiteti virtual në kompleksitetin e tij ka sjellë sfida të reja për individin dhe shoqërinë. Individi, si qenie sociale shfaq sjellje të reja apo të përhapë më shumë sjellje që dikur përqafoheshin nga një grup i vogël shpesh i margjinalizuar. Këto tematika kam kënaqësinë ti diskutoj me Doktoreshë Denisa Hoxha, mjeken psikiatre shqiptare më të famshme.

Ajo është mjeke në fushën e psikiatrisë dhe psikoterapisë, aktualisht ushtron profesionin në Gjermani, është krijuese e faqes Psikiatri.al, e pranishme në rrjetet sociale si Tiktok, Instagram dhe Facebook nën emrin Denisa Hoxha.

 

Ju jeni mjaft aktive në rrjetet sociale. Cilat janë problematikat për të cilat ju pyesin më shumë?

Problematikat për të cilat pyetem në rrjetet sociale janë të shumta, Personat janë shumë pak të informuar mbi çrregullimet mendore edhe ajo që më gëzon më shumë është që shumë persona falenderojnë për faktin që nëpërmjet rrjeteve sociale marrin informacione te shpjeguara qartë edhe thjeshtë.

Lexo: Prova empirike se njerëzit kanë një mënyrë jetese më të shëndetshme kur marrin pushim!

A ndikon përdorimi i tejzgjatur i telefonave në shendetin mendor te njerëzve?

Përdorimi i tepërt i telefonave celularë mund të ketë ndikim negativ në shëndetin mendor. Po përmend disa mënyra se si përdorimi i tepërt i telefonave mund të ndikojë negativisht:

Ndryshimi i mënyrës së komunikimit: Përdorimi i tepërt i telefonave celularë mund të zëvendësojë ndjenjën e komunikimit të drejtpërdrejtë dhe të ndërveprimit me njerëzit. 

Ndikimi i dritës blu: Telefonat celularë lëshojnë dritë blu, e cila mund të ndikojë në cilësinë e gjumit.

Si ndikon varësia ndaj lojërave kompjuterike ne shëndetin mendor te individëve? Cilat janë rreziqet kryesore ndaj të cilave ekspozohen?

Varësia ndaj lojrave kompjuterike, një lloj varësie kompjuterike ose interneti, mund të shkaktojë një sërë simptomash fizike, emocionale dhe në sjellje. Po përmend dy prej simptomave të zakonshme të varësisë ndaj lojrave kompjuterike,

Zvogëlimi i interesit për aktivitetet jashtë lojërave kompjuterike: Një person i varur prej lojrave kompjuterike mund të ndihet gjithnjë e më pak i motivuar për të kryer aktivitete të tjera që dikur e gëzonin.

Ndalim i aktiviteteve shoqërore: Njerëzit që janë të varur ndaj lojrave kompjuterike shpesh shpenzojnë shumicën e kohës së tyre në mënyrë izoluese, duke hequr dorë nga takimet dhe marrëdhëniet sociale.

Zhvendosja nga socializimi fizik ne atë virtual çfarë rreziqesh mbart?

Zhvendosja nga “socializmi fizik” në botën virtuale mund të ketë disa pasoja të ndryshme. 

Njëra prej tyre është mungesa e lidhjes njerëzore reale: Socializimi virtual mund të sjellë mungesën e lidhjes dhe ndjenjën e vetmisë. Për shkak të përdorimit të rrjeteve sociale dhe komunikimit të mërguar, mund të ketë një ndarje mes individëve dhe ndjenja e të qenit vetëm, duke shkaktuar ndikim negativ në aspektin emocional dhe psikologjik të individëve.

A është e lehtë të identifikohet izolimi social, sindroma hikikomori? Si mund te kurohet ajo?

Sindroma Hikikomori është një term që vjen nga Japonia dhe përdoret për të përshkruar një fenomen shoqëror dhe psikologjik, ku individët tërhiqen plotësisht nga jeta sociale dhe hyjnë në izolim të plotë për një periudhë të gjatë. Termi “hikikomori” vjen nga fjala japoneze “hiku” (që do të thotë të tërhiqem) dhe “komoru” (që do të thotë të mbyllem).

Personat që vuajnë nga sindroma Hikikomori i shmangen ndërveprimeve sociale, duke shkaktuar një ndarje të thellë me shoqërinë dhe tërheqje në ambientet e tyre të mbyllura, zakonisht në dhomën e tyre të gjumit. Kjo gjendje mund të zgjasë për muaj apo edhe vjet, dhe individët e prekur shpesh mbështeten në internet, video lojra, anime dhe të tjerë aktivitete që mund të kryhen nga largësia e shtëpisë.

Trajtimi i sindromës Hikikomori është një sfidë komplekse dhe individuale. Këtu janë disa aspekte të trajtimit që mund të përfshihen:

Terapia individuale: Terapia me një terapist ose psikolog mund të jetë e dobishme për të adresuar shkaqet emocionale dhe psikologjike të sindromës Hikikomori. Terapia mund të ndihmojë në trajtimin e ankthit, depresionit, konflikteve familjare dhe të tjera sfida të ndërveprimit social.

Terapia grupore: Grupet e mbështetjes dhe terapia grupore mund të jenë të dobishme për të ndarë eksperiencën dhe ndjesitë tuaja me individë të tjerë që përjetojnë të njëjtat sfida. Duke ndarë eksperiencat dhe strategjitë për trajtimin, individët mund të nxiten të ndihmojnë njëri-tjetrin dhe të ndërtojnë lidhje të reja sociale.

Terapia familjare: Shpesh, konfliktet familjare dhe tensionet mund të jenë faktorët shkaktarë të sindromës Hikikomori. Terapia familjare mund të ndihmojë në komunikimin dhe ndërtimin e marrëdhënieve të shëndetshme brenda familjes, duke përfshirë mbështetjen për individin e prekur.

Ndihma mjekësore: Në disa raste, medikamentet mund të jenë të nevojshme për trajtimin e simptomave të lidhura me ankthin dhe depresionin. Konsultimi me një mjek psikiatër mund të jetë i nevojshëm për të përcaktuar dhe monitoruar përdorimin e ilaçeve në mënyrë të përshtatshme.

Intervistoi Ilir Copja

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0