Ndërtesa më e lartë në Japoni, e frymëzuar nga pishtari

pishtar

Një qiellgërvishtës 390 metra i lartë, frymëzuar nga pishtari i ndezur, do të bëhet godina më e lartë në Japoni, kur të përfundojë në vitin 2027.

E vendosur në një shesh të ri të mbushur me bimësi në Tokio, kulla e modeluar sipas një pishtari të ndezur, do të ketë edhe një verandë panoramike në katin e fundit, për të shijuar pamjet magjike të kryeqytetit, përfshirë edhe Malin Fuxhi. Edhe pse projekti është shpallur që në vitin 2016, dizajni modern dhe i veçantë u prezantua vetëm këtë muaj. E gjithë struktura do të ngrihet në një sipërfaqe prej 31400 metrash katrorë.

Shumica e 63 kateve do të përdoret për zyra, por do të ketë edhe dyqane, restorante dhe një qendër SPA. Në katet e sipërme do të ketë edhe një hotel me rreth 100 dhoma. Kompania ndërtuese, pjesë e Mitsubishi Motors, thotë se godina do të ndërtohet me nivelin më të lartë të masave për përballimin e tërmeteve.

Godina më e lartë momentalisht në Japoni është kulla 300 metra e lartë Abeno Harukas në Osaka. Në vitin 2023 një tjetër kullë do të kthehet në godinën më të lartë, kur të përfundojë ndërtimi i saj në Tokio, por rekordin duket se do ta mbajë vetëm për 4 vite.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale