NBA do të përdorë unazë smart, për të luftuar koronavirusin - Business Magazine Albania

NBA do të përdorë unazë smart, për të luftuar koronavirusin

NBA do të vendosë një unazë. Një komponent thelbësor i planit të rifillimit prej 100 faqesh- miratuar nga Shoqata e Lojtarëve- përqendrohet në mbajtjen e stafit dhe lojtarëve të 22 skuadrave të shëndetshëm brenda ‘’flluskës’’ së kompleksit Disney Wide World of Sports në Orlando. Duke përfshirë distancimin social, testime të shpeshta, dhe teknologji që mund të vishet.

Të gjithë lojtarët dhe stafi do t’u jepet mundësia që të mbajnë një unazë smart të lehtë prej titaniumi, krijuar nga komania Finlandeze Oura, e cila do të monitorojë disa parametra të lojtarit; rrahjet e zemrës, frymëmarrjen, dhe temperaturën e trupit. Të dhënat e mbledhura nga sensorët e saj do të futen në një algoritëm, i cili sipas kompanisë mund të parashikojë fillimin e simptomave të koronavirusit deri në 3 ditë më parë me rreth 90% saktësi.

Të dhënat e unazës do të analizohen nga Universiteti i Miçiganit për të krijuar një indeks të rrezikut të sëmundjes. Pjesëmarrësit do të kenë qasje në të dhënat e tyre, të cilat nuk do të bëhen të publike përveç nëse rezultati i mundësisë së sëmundjes së këtij lojtari ose anëtari të stafit arrin një nivel të caktuar.

New York Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0