Nazim Salihu-Noli, stilisti me duar të arta - Business Magazine Albania

Nazim Salihu-Noli, stilisti me duar të arta


Nazim Salihu, i quajtur “Noli” nga bashkëmoshatarët e tij, hapat e parë në flokëtari i nisi në moshën 15 vjeçare, kur nëna e tij e shtynte që të merrej me një zanat pas orarit të mësimit.
Në vitet 80-të, flokëtaria ishte trend, kështu që Noli u dashurua menjëherë me këtë profesion. Shkolla ku e mësoi zanatin quhet Aerodromi (Shkup), një ndër më të mirat në atë kohë në rajon.

Pas përfundimit të shkollës, familja e Nolit u shpërngul për në Kosovë, ku ai hapi sallonin e tij “Noli’s Hair”në qytezën e Lipjanit.

Jo shumë kohë më pas, në një kompeticion flokëtarie në Budapest, Hungari, Noli mori pjesë dhe u shpërblye me vendin e tretë.

Lexo: Çfarë i bën të suksesshëm vëllezërit Halimi të cilët njihen anembanë botës

Në vitin 1999 emigron në shtetin Minnesota të Amerikës dhe përmes kontakteve dhe miqve të tij ai gjen një punë si stilist në sallonin Airport Barber Styles në aeroportin MSP. Puna në këtë sallon i ka mundësuar Nolit që të takohet dhe t’ua rregullojë flokët disa figurave të famshme të Hollywoodit si : Jennifer Aniston, Luck Welson, dhe këngëtarit Keny Roger.

Noli nuk është kufizuar vetëm në flokëtari. Ai prej vitit 2014 ka filluar të merret edhe me produksion & efekte filmike. Me partnerin e tij ka themeluar studion e produksionit- AIA Production, ku së fundi kanë nisur një emision për jetët e njerëzve të suksesshëm në Amerikë.

Noli ka fituar një sërë çmimesh si: Master Stylist Ambasador Program 2014, Appreciation Certificate Channel 3, Noli’s hair salon “The best in Rocky hill  Connecticut” për vitet 2014,2015,2018,2019, Wintage chic dressing present, Cerftificate Appreciation for the contribute for the Gala night in new York dedicated to ‘’thirrja e nanave” association Gjakova, e shumë të tjerë.

I pyetur nga BusinessMag se kush e ka mbështetur në rrugëtimin e tij drejt suksesit, Noli përveç familjes dhe miqve të tij, përmendi disa stilistë të njohur si:

Ken Kirk Patrick, Michael Chaesa dhe Nick Trombeta.

Objektivat e tij për të ardhmen janë që të hapë disa sallone të reja flokëtarie, të përvetësojë më shumë artin e tij në efektet filmike, si dhe të bëhet pjesë e Unionit të Hollywoodit.

Noli deklaron se do të mundohet t’i ndihmojë sa më shumë artistët dhe gjeneratat e reja në rrugën drejt suksesit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0