National Geographic shton oqeanin e 5-të në hartën e botës - Business Magazine Albania

National Geographic shton oqeanin e 5-të në hartën e botës

oqeanin

National Geographic njoftoi se po njeh zyrtarisht ujin që rrethonte Antarktikun si oqeanin e pestë të Tokës: Oqeani Jugor (Southern Ocean).

Kjo shënon herën e parë në mbi një shekull që organizata ka bërë ndryshime në hartat oqeanike të botës, të cilat historikisht kanë përfshirë vetëm katër oqeane: Atlantikun, Paqësorin, Indianin dhe Arktikun.

“Oqeani Jugor është njohur prej kohësh nga shkencëtarët, por për arsye se nuk kishte kurrë marrëveshje në nivel ndërkombëtar, ne kurrë nuk e njohëm zyrtarisht atë,” tha për revistën gjeografi i National Geographic Society, Alex Tait.

“Është një lloj zhveshje gjeografike në disa mënyra”, tha Tait. “Ne gjithmonë e kemi etiketuar atë, por e kemi etiketuar pak më ndryshe [se oqeanet e tjerë]. Ky ndryshim ishte duke ndërmarrë hapin e fundit dhe thënë kjo ne duam ta njohim atë për shkak të ndarjes së tij ekologjike.”

Oqeani Jugor shtrihet nga vija bregdetare e Antarktidës deri në 60 gradë gjerësi gjeografike në jug, duke përjashtuar Kalimin e Drake dhe Detin Skoci, sipas National Geographic. Ai është oqeani i dytë më i vogël, pas Arktikut.

Lexoni: Jeff Bezos dhe Elon Musk janë burrat më të pasur në botë dhe po konkurrojnë mbi një kontratë prej 3 miliardë dollarësh të NASA-s

Ujërat që rrethojnë kontinentin jugor kanë karakteristika të dallueshme ekologjike, duke përfshirë modelet e saj unike aktuale të njohura më mirë si Rryma Rrethore e Antarktikut, ose ACC, sipas revistës.

ACC i bën ujërat përreth Antarktidës më të ftohta dhe më pak të kripura sesa ato në veri, gjë që ndihmon në transportimin e nxehtësisë nëpër botë dhe ruajtjen e karbonit në oqeanin e thellë, të gjitha këto kanë një ndikim thelbësor në planet, raportoi National Geographic.

Ndryshimi u ndërpre nga Organizata Ndërkombëtare Hidrografike, e cila standardizon hartën e detit dhe emrat zyrtarë.

Organizata ende nuk ka rënë dakord me një propozim që u paraqit në vitin 2000 për të shtuar Oqeanin Jugor në hartën botërore, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës. Sidoqoftë, shumica e vendeve, përfshirë SHBA, e njohin këtë si një oqean të veçantë.

Tait tha për National Geographic se ai shpreson që politika e re e organizatës do të ketë një ndikim të madh në edukim.

“Studentët mësojnë informacion në lidhje me botën oqeanike përmes atyre oqeaneve që po studioni,” tha ai. “Nëse nuk përfshini Oqeanin Jugor, atëherë nuk mësoni specifikat e tij dhe sa i rëndësishëm është.”

/nbcnews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0