NASA krijon videon 4K të planetit Mars - Business Magazine Albania

NASA krijon videon 4K të planetit Mars

Pamjet vërtet mahnitëse, të krijuara duke përdorur robotët e NASA-s, kanë zbuluar pikërisht atë që do të ishte sikur të shëtisnit nëpër sipërfaqen e Marsit. Klipi i jashtëzakonshëm me rezolucion 4K, tregon pamje panoramike të sipërfaqes së Planetit të Kuq, nga dunat e rërës deri te shkëmbinjtë.I titulluar “Udhëtimi në të gjithë sipërfaqen e një bote tjetër”, videoja 10-minutëshe u postua në YouTube nga Dokumentarët ElderFox të Britanisë, të cilët thonë se është krijuar duke përdorur foto dixhitale të shkrepura nga planeti.

Kjo është hera e parë që pamjet janë dhënë në një rezolucion kaq mahnitës.Ekipi i NASA-s i ka dhënë secilit vend emrin e vet, i cili shfaqet në cep të ekranit. Vendet e paraqitura janë emëruar Cape Verde, Santa Maria Crater, Burns Cliff dhe Marathon Valley.Videoja është e përbërë nga një numër fotografish që janë bashkuar për të krijuar iluzionin e aparatit fotografik, duke ofruar përvojën më reale të të qenurit në Mars.

UNILAD

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0