Nani, startupi që po kokurron për çmimin "Community Award" në Startup Live Tirana - Business Magazine Albania

Nani, startupi që po kokurron për çmimin “Community Award” në Startup Live Tirana


Vizioni i Startup Live është të krijojë një komunitet global të mendjeve sipërmarrëse dhe influencuesve të startupeve për të mbështetur njëri-tjetrin dhe për t’u rritur së bashku. Nuk ka rëndësi nëse jeni anëtarë ekipi të profilit të lartë, investitorë potencial, mentor me përvojë apo media përfaqësuese: Startup Live do të sigurohet gjithmonë që ju do të takoni njerëzit e duhur. Në një intervistë për BusinessMag, njëri nga grupet na tregon për idenë e tyre të biznesit dhe eksperiencën në Startup Live Tirana.

BM: Përshëndetje grupi NaNi. Na tregoni pak rreth idesë tuaj të biznesit dhe me çfarë ka të bëjë ajo?

NaNi është një ide biznesi e prezantuar gjatë Startup Live Tirana, e cila lindi si një nevojë e brendshme e prindërve të rinj ose familjareve të tyre për të patur veshje të personalizuara “hand-made” për më të vegjëlit e shtëpisë. Të gjitha veshjet e prodhuara në punishte do të realizohen duke përdorur teknikat dhe elementet tradicionale shqiptare duke ndërthurur trendet e fundit.

NaNi përveç të tjerave është një iniciativë gjithëpërfshirëse dhe kauza sociale që ky projekt synon është punësimi i grave të cilat vuajnë dënimin me burg. Këtyre zonjave do t’ju ofrohet mundësia për trajnim gjatë kohës së dënimit dhe më pas do të punësohen me kohë të plotë pranë punishtes. Gjithashtu Nani ofron mundësine e punësimit edhe të personave me aftësi të kufizuara.

BM: Çfarë ofron Nani për tregun shqiptar?

Të gjithë jemi të lodhur nga gjërat standarde dhe tepër të përgjithshme, prandaj Nani ofron veshje të cilat lidhin ndjesitë dhe momentet, të materializuara në produktet tona.

BM: Cili është ekipi që po punon për projektin NaNi?

Ekipi jonë përbëhet nga 7 anëtarë dhe së bashku po punojmë për të realizuar qëllimin tonë. Konretisht ne jemi disa studentë me një pasion të madh për biznesin që është i dobishëm për të gjithë. Ne jemi:

1. Erisa Koci – Studente në UT, FE , Dega Financë
2. Armeno Sadiku – Student në Epoka University , Dega Informatikë-Ekonomike
3. Sindi Leka – Studente në UT, FSHS , Dega Administrim dhe Politika Sociale
4. Eneida Tahiraj – Studente në UT, FE , Dega Financë
5. Xhina Kamberi – Studente në Epoka University, Dega Informatikë-Ekonomike
6. Klevisa Lumi – Studente ne UT, FE , Dega Financë
7. Niada Marku – Studente në Epoka University , Dega Financë

BM: Është hera e parë që merrni pjesë në Startup Live Tirana? Si po e përjetoni këtë përvojë?

Për të gjithë ne është hera e parë që marrim pjesë në Startup Live Tirana, si një mundësi e mirë për të prezantuar idenë tonë të biznesit dhe për të gjetur mundësi bashkëpunimi.

E gjithë faza e konkurimit po kalon me mjaft emocione sigurisht dhe me shumë pune për të arritur qëllimin final, për të vëne në jetë planin tonë të biznesit.

BM: Nëse do të fitoni ndonjërin prej çmimeve, çfarë do të bëni më tej?

Pas përzgjedhjes në fazën e parë, qëllimi jonë final është të fitojmë çmimin e madh si një input për të zbatuar në mënyrë konkrete sipërmarrjen tonë. Por për të arritur fitoren na nevojitet ndihma e lexuesve të Business Mag, shumë thjeshtë duke votuar për startupin Nani në linkun e mëposhtëm:

 https://community.startuplive.org/sparks/startuplive1/startup-live-tirana-5-community-voting

BM: Faleminderi për intervistën dhe suksese!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0