Musk në lidhje me luftën Izrael-Hamas: Nëse vrisni fëmijë në Gaza, atëherë... - Business Magazine Albania

Musk në lidhje me luftën Izrael-Hamas: Nëse vrisni fëmijë në Gaza, atëherë…

Musk në lidhje me luftën Izrael-Hamas: Nëse vrisni fëmijë në Gaza, atëherë...

Në një intervistë në YouTube, Elon Musk më në fund ka folur për luftën Izrael-Hamas. Ai doli në mbështetje të Gazës dhe tha nëse vrisni fëmijë në Gaza, atëherë keni bërë të paktën disa anëtarë të Hamasit që do të vdisnin për të vrarë izraelitët. Muajin e kaluar, Musk zgjati gjithashtu mbështetjen për Gazën duke vënë në dispozicion lidhjen satelitore Starlink gjatë një mbylljeje të internetit.

“Si shpresoni që lufta aktuale në Izrael dhe Gaza të marrë fund? Çfarë rruge shihni që mund të minimizojë vuajtjet njerëzore në afat të gjatë në atë pjesë të botës?” Podkaster Lex Fridman e pyeti Elon Musk në një video të intervistës në YouTube. Musk u përgjigj duke thënë se nuk ka përgjigje të lehtë, por nëse krijoni më shumë anëtarë të Hamasit sesa vrisni, nuk keni pasur sukses. Është e sigurt të thuhet se nëse vret fëmijën e dikujt në Gaza, ju keni bërë të paktën disa anëtarë të Hamasit.

Lexo edhe:Një punonjës shtyhet për vdekje nga një robot në një fabrikë

“Qëllimi i Hamasit ishte të provokonte një reagim nga Izraeli”, tha Musk. “Ata donin të kryenin mizoritë më të këqija që mundnin për të provokuar përgjigjen më agresive të mundshme nga Izraeli”, shtoi ai.

Musk thotë se gjëja që duhet bërë është që Izraeli të angazhohet në aktet më të dukshme të mirësisë së mundshme. “Kjo është gjëja aktuale që do të pengojë thirrjen e Hamasit”, beson Musk.

Intervistuesi e pyet nëse kjo është një filozofi që ka Musk-u, por ai thotë se është “e përshtatshme” që Izraeli të gjejë anëtarët e Hamasit dhe ose t’i vrasë ose t’i burgosë. “Kjo është diçka që duhet bërë sepse ata do të vazhdojnë të vijnë ndryshe,” tha ai. Por, ai shton se Izraeli duhet të bëjë gjithçka që mundet për të siguruar spitale të lëvizshëm dhe për t’u siguruar që ka ushqim, ujë dhe nevoja mjekësore, dhe të gjitha këto lehtësira duhet të sigurohen në një mënyrë shumë transparente, në mënyrë që të mos shihet si një mashtrim.  Izraeli duhet të tregojë “akte të dukshme mirësie”, thotë Musk.

indiatoday

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0