Mungesa e çipave godet rëndë industrinë e automobilave - Business Magazine Albania

Mungesa e çipave godet rëndë industrinë e automobilave

Mungesa globale e çipave po vazhdon të shkaktojë probleme në sektorin e automobilave, me disa nga prodhuesit më të mëdhenj të makinave në botë që fajësojnë krizën për rezultatet zhgënjyese financiare këtë javë.

Volkswagen dhe Stellantis thanë të enjten se mungesa e vazhdueshme e çipave mbetet një problem i madh për ta.

“Ishte një tremujor sfidues,” tha CEO i VW Herbert Diess për “Squawk Box Europe” të CNBC.

Markat tona të volumit vuajtën më shumë për shkak të furnizimit me gjysmëpërçues”, tha Diess, duke iu referuar Seat, Skoda dhe Volkswagen.

Në krahasim, Porsche dhe Audi (markat premium të Volkswagen) kanë qenë “mjaft elastike”, tha Diess, duke shtuar se ato kanë dhënë rezultate pozitive.

Pa fund në horizont, mungesa e çipave gjysmëpërçues tani pritet t’i kushtojë industrisë globale të automobilave 210 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021, sipas firmës konsulente AlixPartners.

Nga një këndvështrim gjeografik, Diess konfirmoi se biznesi i VW në Kinë është prekur në mënyrë disproporcionale.

“Kina vuajti vërtet,” tha ai, duke shtuar se VW humbi pjesën e tregut në vend.

Grupi i dha përparësi markave të tij premium në Kinë dhe “kompromisoi” me shitjet në vëllim, tha Diess, duke shtuar se marka VW “vuajti shumë”.

Prodhuesi gjerman i makinave uli perspektivën e tij për dërgesat, zbuti pritjet e shitjeve dhe paralajmëroi ulje të kostove pasi raportoi fitim operativ më të ulët se sa pritej për tremujorin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0