Mos lejoni frikën dhe ankthin të shkatërrojnë financat tuaja! Këto strategji mund t’ju ndihmojnë - Business Magazine Albania

Mos lejoni frikën dhe ankthin të shkatërrojnë financat tuaja! Këto strategji mund t’ju ndihmojnë

financat

Ka disa arsye pse njerëzit mund të ndihen në ankth ose të stresuar. Pandemia e Covid-19 ishte një arsye kryesore për shumë njerëz. Pak më shumë se 40% e të rriturve në SHBA raportuan simptoma të ankthit ose çrregullimit depresiv gjatë pandemisë, sipas Fondacionit Kaiser Family.

Kur ka probleme me paratë, sigurisht që mund të ketë një ndikim në shëndetin tuaj mendor, sipas James, një anëtar i CNBC Invest In You Financial Wellness Council.

“Paratë lidhen me sigurinë dhe kur ka diçka të mundshme që mund të na heqë paratë, siç ishte pandemia e Covid, ajo na heq dhe sigurinë,” tha ai.

Merrni hapa për t’u përpjekur të ndiheni më të sigurtë, si rivlerësimi i planit tuaj të daljes në pension, zvogëlimi i shpenzimeve ose biseda me një këshilltar financiar. Merrni gjithashtu kohë për kujdesin ndaj vetes.

“Nëse jemi kaq të stresuar, kaq të mbingarkuar, kaq të lodhur ose gjendja jonë mendore nuk është në gjendjen më të mirë, ndonjëherë mund të marrim vendime të këqija financiare,” tha James.

Ai sugjeron të bëni një “pushim” përpara se të merrni ndonjë vendim, në mënyrë që të mendoni vërtet nëse është lëvizja e duhur.

“Sigurisht, është e vështirë të jesh plotësisht pa stres. Çelësi është të gjesh mënyra për të hequr stresin mes stresit. Merr frymë thellë. Bëj një shëtitje. Gjej njerëz me të cilët mund të flasësh, në mënyrë që të mund të mposhtës stresin”, këshillon James.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0