Misteri i natës së fizikës së re: Më shumë se 30 hipoteza në internet në pak orë - Business Magazine Albania

Misteri i natës së fizikës së re: Më shumë se 30 hipoteza në internet në pak orë

Aksione, fotone të errëta, grimca super simetrike pasqyrë e atyre që dihen deri më tani: këto janë vetëm disa nga të paktën 30 hipotezat mbi grimcat e fizikës së re që në hapësirën e një nate zbarkuan në platforma të internetit si artikuj para shtypjes, të cilat ata ende përballen me vëzhgim nga komuniteti shkencor. Gara filloi menjëherë pas njoftimit të rezultateve të eksperimentit Fermilab Muon g-2, nga i cili doli mospërputhja midis të dhënave të reja dhe teorisë së referencës të fizikës së grimcave.

“Sot më shumë se 30 artikuj teorikë janë dorëzuar në arXiv ku përpiqen të shpjegojnë rezultatin. Unë mendoj se ky është me të vërtetë një rekord. Unë nuk mbaj mend nga kaq shumë artikuj teorikë që u shfaqën të nesërmen pas njoftimit të një mase eksperimentale, të cilat dëshmojnë për interesin dhe rëndësinë e rezultatit”, – tha Graziano Venanzoni, i cili është një nga promovuesit dhe bashkë-zëdhënësi i eksperimentit, për ANSA Muon g- 2 dhe studiues i sektorit Pisa të Institutit Kombëtar të Fizikës Bërthamore (Infn).

Entuziazmi është i prekshëm dhe për ta ndezur është fakti që asnjëherë më parë nuk është arritur një rezultat eksperimental kaq afër për tu konsideruar një zbulim i vërtetë. “Për gati 20 vjet ne kemi qenë duke pritur për këtë masë të re”, vëzhgon fizikani teorik Massimo Passera, në sektorin Padova të Infn. Nga eksperimenti i kryer 20 vjet më parë ishte shfaqur një mospërputhje midis matjes së marrë dhe teorisë, kështu që matja u përsërit nga Fermilab dhe “që dje ne e dimë se eksperimenti i ri konfirmon rezultatin e 20 viteve më parë”, tha Passera.

Rezultatet përfundimtare mund të zgjasin 1 ose 2 vjet. Sidoqoftë, mbetet një rrugë e fundit për të eksploruar sepse “mund të jetë e nevojshme të rishikohet parashikimi i Modelit Standard. Për të eleminuar çdo dyshim, një grup ndërkombëtar fizikanësh ka propozuar një eksperiment të ri në CERN, të quajtur “MUonE”, për të cilin është caktuar një provë e parë për në Tetor.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0