Misteri i fshatit ku interneti shkëputej çdo mëngjes në orën 7

Misteri i fshatit ku interneti shkëputej çdo mëngjes në orën 7

interneti

Misteri i një fshati të tërë që humbiste sinjalin e internetit çdo mëngjes në orën 7:00, mori përgjigje kur inxhinierët zbuluan një televizor të vjetër në një nga shtëpitë e banorëve.

Një banor i fshatit Aberhosan në Uells nuk kishte dijeni se televizori i tij emetonte një sinjal që interferonte me internetin broadband të tërë fshatit.

Pas 18 muajsh inxhinierët nisën një hetim edhe pse kishin zëvendësuar kabllin optik, problemi vijonte. Fshati tani ka sinjal interneti të qëndrueshëm. Inxhinierët e kompanisë Britanike OpenReach u habitën kur mësuan se problemi vinte nga një televizor. Ai e ndizte çdo mëngjes në orën 7:00 dhe sinjali elektrik i emetuar interferonte me sinjalin e internetit.

Inxhinierët përdorën një analizues spektrash frekuencor për të gjetur zhurmën elektrike dhe identifikuar problemin. Pajisja e tyre një mëngjes në orën 7 kapi një sinjal të fortë interference.

TV emetonte një sinjal të fortë SHINE që shkaktonte interferencë tek çdo pajisje tjetër elektrike.

Gizmonova

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0