Misioni i FMN në Tiranë, takim me Guvernatorin


Misioni i Fondet Monetar Ndërkombëtar ka mbërritur në Shqipëri dhe po yhvillon takime me përfaqëesues të lartë të institucioneve financiare në vend. Gjatë takimit me Guvernatorin e Bankës Gent Sejko, përfaqësuesit e FMN-së diskutuan rreth ecurisë së sistemit bankar, ndikimin që ka dhënë politika e ndjekur nga BSH dhe pritshmëritë për ecurinë e çmimeve.

Një nga pikat e diskutuara sipas njoftimit zyrtar të BSh është edhe  mundësia e hyrjes së aktorëve të rinj në sektorin bankar. Misioni kryesohet nga shefi i ri për Shqipërinë Jan Kees Martijn.

Lexoni: Raporti i FMN: Borxhi publik në Shqipëri, më i lartë se ç’pritej

Banka vëren se, takim u zhvillua në kuadër të shkëmbimit të vazhdueshëm të opinioneve dhe dialogut ndërinstitucional.

Duke bërë një paraqitje të ecurisë ekonomike, Guvernatori Sejko ka theksuar se mjedisi makroekonomik është i qëndrueshëm dhe ofron kushte të përshtatshme për një rritje pozitive ekonomike. Të dhënat zyrtare tregojnë se ekonomia shqiptare u rrit me 4.45% në tremujorin e parë të vitit, rritje kjo e bazuar kryesisht në rritjen e prodhimit dhe të eksportit të energjisë elektrike. Por në të ardhmen, zhvillimi i turizmit dhe pritet të luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen ekonomike të vendit, ka theksuar Guvernatori.

Lexoni: FMN: Hiqni dorë nga propozimet e pakërkuara. Pak progres në disa reforma strukturore

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale