Miratohet parku fotovoltaik 50W në Fier, shteti do të përfitojë 2% të energjisë në vit - Business Magazine Albania

Miratohet parku fotovoltaik 50W në Fier, shteti do të përfitojë 2% të energjisë në vit

Qeveria ka miratuar vendimin për ndërtimin e centralit fotovoltaik “Blue 2” në Fier, me një kapacitet të instaluar 50MW që nuk përfiton nga masat mbështetëse. Dy kompanitë private “Blessed   Investment” sh.p.k.   dhe   “Matrix Konstruksion” sh.p.k.  që janë bashkuar për të ndërtuar këtë impiant,  do të duhet të sigurojnë vetë tregun për energjinë që do të prodhohet.

Parku “Blue 2” parashikohet që të vihet në punë brenda 50 muajve nga koha e marrjes së lejes së ndërtimit. Kompania do të ketë detyrimin që të njoftojë Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë për ecurinë e punimeve, çdo tre muaj.

Impianti duhet t’i japë ministrisë përgjegjëse  për energjinë, sasinë e energjisë elektrike,  në masën 2% të sasisë vjetore të prodhimit ose konvertimin e saj në vlerë monetare.   Pak kohë më parë, qeveria ka shpallur fituese kompaninë Votalia për ndërtimin e parkut të Spitallës me një çmim 29.89 euro/mwh  që do të jetë çmimi me të cilin do t’i shitet energjia OSHEE.

Parku i Spitallës do të jetë me kapacitet të instaluar 100 MW nga të cilat 70 MW do të prodhojnë për të shitur tek OSHEE.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0