Ministrja e Financave: Rritja e pagave duhet të shoqërohet me produktivitet nga bizneset - Business Magazine Albania

Ministrja e Financave: Rritja e pagave duhet të shoqërohet me produktivitet nga bizneset

Kryeministri Rama mbajtjen e stafit njerëzor e ka cilësuar luftën e radhës së cilës Shqipëria duhet t’i mbijetojë. 

“Kjo nuk është një garë, kjo është një luftë. Vendet e europës po vuajnë të gjithë, dhe ne si vend më i vogël por edhe pjesë e kontinentit jemi më vulnerabël, por duhet t’i mbijetojmë, prandaj nisëm edhe rritjen e pagave. Në këtë epokë të re ku ka hyrë shqipëria është e vetmja mënyrë që të mbijetojmë.” – tha Rama në forumin e  klimës së biznesit

Ministrja e Financave tha se rritja e pagave duhet të shoqërohet patjetër me produktivitet dhe për këtë qeveria do mbështesë financiarisht bizneset që do ta arrijnë

 “Ne duhet të punojmë të gjithë bashkë në mënyrë që produktiviteti i biznesit privat të rritet. Kjo është dhe arsyeja pse Ministria e Financave dhe Ekonomisë është duke punuar për të hartuar një politikë industriale e cila do të kanalizojë mbështetjen buxhetore drejt atyre sektorëve që janë më produktivë dhe sjellin rritje ekonomike.”

Lexo edhe: Forumi ekonomik/ Rama: Inteligjenca Artificiale do jetë pjesë integrale e qeverisë shqiptare

Në forumin e  klimës së biznesit kryeministri dhe ministrja e financave thanë se qeveria do investojë edhe më shumë në digjitalizim dhe inovacion për të mbështetur biznesin. Fronti i radhës është inteligjenca Artificiale

“Ne gjithashtu po punojmë për vënien në dispozicion dhe përdorim të Inteligjencës Artificiale për të digjitalizuar të gjitha shërbimet e tregut të punës, si dhe për të krijuar një dritare unike për të papunët, punëkërkuesit dhe emigrantët që rikthehen në atdhe.” – tha Ibrahimaj.

“Inteligjenca Artificiale do të kryejë të gjitha prokurimet publike. Kompanitë do duhet të çojën vetëm ofertën ekonomike dhe asgjë tjetër. Duam t’i shkrijmë Komisionet e Vlerësimit të ofertave.” – tha Rama

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0