Ministrat e Energjisë të BE përpjekje për t'u bashkuar kundër kërkesave të Rusisë: "Të shkëpusim varësinë" - Business Magazine Albania

Ministrat e Energjisë të BE përpjekje për t’u bashkuar kundër kërkesave të Rusisë: “Të shkëpusim varësinë”

Ministrat e Energjisë të Bashkimit Evropian u përpoqën të një front të bashkuar të hënën në refuzimin e kërkesave të Rusisë për të blerë gaz në rubla, ndërsa blloku përpiqet të parandalojë Vladimir Putinin nga mbjellja e përçarjeve në bllok.

Pavarësisht shenjave se të paktën një shtet anëtar, Hungaria, mund të pranojë kërkesat e Moskës për rubla, ministrat thanë se BE do të gjejë një mënyrë për të qëndruar së bashku.

“Shpejtësia është e rëndësishme këtu,” u tha gazetarëve ministri irlandez i klimës Eamon Ryan. “Kjo luftë tani duket se mund të zgjatet dhe ne duhet të përdorim çdo levë për ta shkurtuar atë. Më mirë të ecim shpejt herët dhe të përpiqemi ta çojmë deri në fund.”

BE-ja po propozon një ndalim gradual të naftës ruse deri në fund të vitit — për të cilën Hungaria ka sugjeruar se do të vendosë veton nëse lëviz shumë shpejt — por disa ministra e bënë të qartë se ata presin veprim të shpejtë.

Polonia, e cila ka kërkuar ndalimin e naftës ruse, do të propozojë gjithashtu një embargo ndaj gazit, mundësisht në të njëjtën kohë.

“Ne do të bëjmë thirrje për sanksione të menjëhershme ndaj naftës dhe gazit,” u tha gazetarëve ministrja polake e klimës Anna Moskwa. “Ky është hapi tjetër urgjent dhe absolutisht i nevojshëm, i cili duhet të merret parasysh në grumbullin e ardhshëm të sanksioneve. Besoj se gjatë takimit të sotëm do të kemi solidaritet.”

Lexo edhe: Në Europë, gazi e nafta mund të jenë “me racion”. Unioni parashikon të shkëpusë varësinë nga Rusia në 2025

Për të inkurajuar vendet skeptike që të heqin qafe varësinë e tyre nga karburantet fosile nga Moska, Polonia dëshiron të propozojë një mekanizëm të veçantë të ngjashëm me tregun e karbonit për burimet e energjisë të importuara nga Rusia. Një sistem i tillë do të përfshinte një kuotë të lëndëve djegëse fosile për çdo vend dhe ata që duan të blejnë më shumë do të duhet të blejnë leje nga ata që përdorin më pak se kufiri i tyre. Nuk është e qartë nëse propozimi ka mbështetje nga shtetet e tjera anëtare.

Ministrat planifikojnë të diskutojnë se si të forcojnë rezervat e varfëruara të gazit të Evropës përpara sezonit të ardhshëm të ngrohjes. Qeveritë kombëtare dhe Parlamenti Evropian aktualisht po ndjekin me shpejtësi një rregullore që do t’u kërkonte vendeve të sigurojnë që hapësirat e magazinimit të mbushen deri në 80% përpara dimrit të ardhshëm dhe 90% në vitet në vijim.

Takimi do të ketë gjithashtu një shkëmbim pikëpamjesh mbi propozimin e Komisionit Evropian për të reduktuar varësinë nga importet e gazit rus. Krahu ekzekutiv i BE-së tha muajin e kaluar se blloku mund të zëvendësojë gati dy të tretat e importeve të gazit rus këtë vit duke përdorur burime alternative të furnizimit, duke krijuar burime të rinovueshme dhe duke rritur sigurinë e energjisë. Më 18 maj, komisioni do të prezantojë një sërë ligjesh për zbatimin e planit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0