Miliona adresa e-maili të përdoruesve të Twitter janë “vjedhur” - Business Magazine Albania

Miliona adresa e-maili të përdoruesve të Twitter janë “vjedhur”

Ata që supozohet se përmbajnë adresat e emailit të më shumë se 200 milionë përdoruesve të Twitter-it, po shpërndahen falas në një forum hakerash, thonë raportet. Informacioni i vjedhur përfshin adresat e emailit të përdorura për të krijuar llogari, gjë që do të shqetësojë përdoruesit anonimë që janë regjistruar me një adresë sensitive.

BBC nuk i ka verifikuar të dhënat dhe shkeljet shpesh rezultojnë të përmbajnë informacione të kopjuara, të vjetra ose të rreme.

Alon Gal i firmës së informacionit për krimin kibernetik Hudson Rock, e cila zbuloi rrjedhjen, tha se ajo përmbante më shumë se 200 milionë adresa emaili dhe ishte “e rëndësishme”. Gal i tha BBC-së se “për fat të keq do të çonte në hakimin e shumë llogarive, shënjestrimin e phishing dhe doxxed”.

Doxxing është akti i publikimit të informacionit personal për dikë që mund të çojë në identifikimin e tyre.BBC nuk e ka shkarkuar materialin, i cili duhet të zhbllokohet duke përdorur kreditet e forumit me vlerë 20 cent.

Lexo edhe: Musk po bën ndryshime në serverin e Twitterit

Disa përdorues të formularëve kanë shprehur interesimin e tyre për të dhënat, me një që thotë: “Faleminderit për shërbimin tuaj, mezi po pres për kaosin që do shkaktohet”.

Faqja e lajmeve teknologjike Bleeping Computer ka shkarkuar të dhënat dhe ka konfirmuar se adresat e emailit ishin të sakta për shumë nga profilet e listuara në Twitter, por gjithashtu gjeti që të dhënat përmbajnë dublikatë.

Ai raportoi: “Të dhënat e plota nuk është konfirmuar padyshim. Të dhënat nuk janë të plota, pasi kishte shumë përdorues që nuk u gjetën në rrjedhje.”

Një studiues tjetër sugjeroi që shumë llogari në Twitter shfaqen shumë herë, por numri i adresave unike të emailit të përfshirë është ende më shumë se 100 milionë./ BBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0