Mijëra vdekje COVID do te hiqen pasi janë numëruar gabim (në Angli)

Epidemiologu dhe studiuesi i njohur shqiptar, Ilir Alimehmeti, që përcjell përditë për ndjekësit e vet të shumtë në rrjetet sociale informacionet e reja mbi Copvid-19, edhe përmes ekranit të televizioneve të ndryshme, ka bërë me dije sot diçka vërtet interesante nga Anglia:

Rishqyrtimi zyrtar gjeti se Shëndeti Publik i Anglisë ishte duke i numëruar gabim vdekjet nga koronavirusi.

Vdekjet konsideroheshin si vdekje nga COVID-19 edhe nëse vdisnin nga çfarëdo shkaku tjetër muaj pasi ishin shëruar nga COVID-19. Ky gabim mund te ketë ndodhur në rreth 4.000 raste, ose gati 10% e vdekjeve totale nga COVID-19.

Ministri i Shëndetësisë së Anglisë pritet që ta deklarojë shifrën e re n fund të javës, pas rishqyrtimit dyjavor që gjeti gabimin. Gabimi statistikor u gjet nga profesorë të Universitetit të Oksfordit dhe të Universitetit East Anglia.

Moralet:

Sado shtet i fuqishëm dhe i zhvilluar është Anglia, megjithatë mund të bëjë gabime në kushte emergjence.

Universitetet, përmes akademikeve, kontribuojnë vazhdimisht në përmirësimin e të dhënave zyrtare.

DailyMail

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale