Microsoft zbulon Mesh, takimet e së ardhmes me holograme - Business Magazine Albania

Microsoft zbulon Mesh, takimet e së ardhmes me holograme

Mundësimi i formave të reja të komunikimit personal dhe profesional, për të përballuar kufizimet e pandemisë dhe zgjerimin e punës inteligjente. Microsoft zbulon Mesh, një platformë që riprodhon pjesëmarrësit e bisedave sikur të ishin holograme.

Teknologjia, e prezantuar gjatë ditës së parë të Ignite 2021, një konferencë që gjigandi amerikan i ka kushtuar zhvillimeve dhe ekspertëve, është tashmë në dispozicion për HoloLens 2 dhe do të arrijë gjatë muajve të ardhshëm në pajisje të tjera të realitetit si smartphone, tablet dhe kompjuterë iOS dhe Android.

“Vullneti është që të lejojë njerëzit të ndjehen të afërt edhe kur janë në kontinente të ndryshme, duke u dhënë atyre mundësinë për të bashkëvepruar me përmbajtje 3D ose me bashkëbiseduesit e tyre përmes aplikacioneve të aktivizuara në çdo platformë ose pajisje”, shpjegon Microsoft. Mesh do të integrohet me Teams dhe Dynamics 365 dhe përvojat e reja do të mundësohen nga ekosistemi i partnerëve. ”

Në fillim, pjesëmarrësit në rrjet do të riprodhohen si avatarë, por ndërsa komuniteti rritet, ju do të keni atë që kompania e përcakton si një teleportim të vërtetë të ngjashmërisë tuaj. Në atë moment, çdokush me aplikacionin do të jetë në gjendje të ndërveprojë me të tjerët në formë 3D, megjithëse me një interpretim më të mirë gjithëpërfshirës përmes përdorimit të shikuesve të HoloLens 2 dhe VR. “Microsoft Mesh lidh botët fizike dhe dixhitale, duke na lejuar të kapërcejmë kufijtë tradicionalë të hapësirës dhe kohës”, tha një version holografik i Alex Kipman, Microsoft Technical Anëtar në Ignite. “Kjo ka qenë ëndrra e realitetit të përzier që nga fillimi. Ju mund të ndjeheni së bashku me të tjerët edhe kur nuk jeni fizikisht me ta.”

Lidhur me Teams, Microsoft ka njoftuar disa përmirësime në zgjidhjen e saj të bashkëpunimit, duke përfshirë mënyra të ndryshme të shikimit të përmbajtjes së përbashkët dhe siguri më të madhe për të dhënat e shkëmbyera gjatë takimeve, midis transmetimeve video, audio dhe skedarëve.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0