Mësoni të krijoni super lojëra në realitetin virtual – edhe nëse nuk keni krijuar kurrë një lojë më parë


A ju kujtohet tv show “VR5” i cili transmetohej vite më parë nga gjigandi mediatik Fox? Ky show kishte në fokusin e tij zhvillimin e realitetit virtual i cili dukej të ishte e ardhmja për lojërat dhe të gjithë përvojën kibernetike. Kjo ngjarje i takon 22 viteve më parë, ka ndodhur në 1995-n.

Ndërsa bumi i realitetit virtual nuk ndodhi aq shpejt sa u parashikua ,ky bum po ndodh tashmë me syzet dhe pajisjet që shërbejnë si ndërmjetës mes nesh dhe realitetit virtual, siç është rasti i “Samsung Gear” dhe “Oculus Rift” të cilët gëzojnë një popullaritet në rritje.
Tani, përdoruesit e VR kanë nevojë për përmbajtje …dhe krijimi i kësaj përmbajtjeje kërkon një proçes krejt të ri zhvillimi, një sërë aftësish që mund t’i zotëroni me ndihmën e paketës së plotë të zhvillimit VR. Është në shitje për vetëm 34 $.

Lexoni : VIDEO LOJËRAT E PREFERUARA TË ELON MUSK

Paketa përfshin 5 kurse . Të gjithë kurset synojnë t’ju rrisin profesionalisht duke kaluar nga pozicioni i një fillestari drejt të qenit një artist i vërtetë i realitetit virtual. Rritja e aftësive tuaja vjen në përpjestim të drejtë me vënien e aftësive të reja në praktikë përmes krijimit të një loje.
Duke filluar me VR Game Development , me Unity for Beginners, ju do të mund të përdorni platformën më të njohur të zhvillimit të lojërave e cila do të ju mundësojë eksperiencën e të krijuarit lojëra në realitetin virtual sapo të keni mësuar bazat.

Një tjetër aset i kësaj pakete është WebVR për fillestarët : Të ndërtuarit website-t e realitetit virtual me A-Frame do të ju tregojë ju se si të merrni elemente nga bibloteka me burim të hapur A Frame, për të krijuar një ekran VR që mund të funksionojë në çdo shfletues interneti.

Në Unity VR Development : Tek loja “Natë me mushkonjat”, ju do të krijoni një pyll paqësor mbushur me mushkonja gjigande, më pas në Unity VR Development – 360° Photos Experience ju do të arrini të krijoni mjedise të cilat duken si reale.
Në fund, Unity VR Development : 360° Video Quizz App do t’ju tregojë si të krijoni një quiz interaktiv në formë loje duke përdorur video me 360 gradë.

Ju mund t’i bashkoheni këtij programi i cili ndahet në 5 kurse duke patur kështu mundësinë e thyrjes së kufinjve më të rinj përmes krijimit dhe zhvillimit të lojërave tuaja. Çmimi i kësaj pakete është ulur mbi 375 dollarë, kështuqë mos humbisni kohën e limituar të shitjes së saj për vetëm 34 dollarë.

Burimi : thenextweb.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale